Dostupnost gynekologické péče v Česku patří k nejlepším na světě. V tuzemsku působí kolem 1 400 gynekologů. Přesto kolem 30 procent žen pravidelné prohlídky zanedbává a s přibývajícím věkem jejich procento ještě stoupá.
Častým mýtem je, že by žena měla do gynekologické ordinace dorazit až po zahájení sexuálního života. První návštěva gynekologa by ale měla proběhnut už kolem 13 let. „První návštěva se doporučuje u dětského gynekologa, zpravidla po první menstruaci. Často jde jen o informativní návštěvu, bez nutnosti vnitřního vyšetření, pokud není důvod. Je důležitá nejen kvůli prevenci, ale i kvůli edukaci – například ohledně antikoncepce nebo očkování proti rakovině děložního čípku.Samozřejmostí by mělo být objednání ke gynekologovi bezprostředně po zahájení sexuálního života.Pokud se objeví problémy, například nepravidelná menstruace, silné bolesti, výtok nebo jiné potíže, měla by dívka do ordinace dorazit hned, nehledě na věk,“ doporučila Elena Sudarikova, atestovaná gynekoložka kliniky Venova.
Každá žena od 15 let má nárok na bezplatnou preventivní prohlídku u gynekologa jednou ročně. Do ordinace by měly dorazit, i když nepociťují žádný problém. Pro správnou a efektivní léčbu gynekologických problémů je včasná diagnostika zásadní. Problémy, které ženy trápí, se často liší podle věku. „Nejčastějším problémem, se kterým se v mladším věku ženy potýkají, je vaginální dysbioźa – nerovnováha přirozené mikroflóry v pochvě, ta laicky znamená narušení poměru mezi „hodnými“ a „špatnými“ bakteriemi. Velmi časté jsou také infekce, které se projevují výtokem, bolestivou menstruací, svěděním. Podle dostupných statistik onemocní 75 procent žen vaginální mykózou alespoň jednou za život a pět procent z nich trpí chronickým zánětem,“ popsala Elena Sudarikova.
Nejčastější gynekologické onemocnění, které postihuje přibližně každou desátou ženu v Česku v reprodukčním věku, je endometrióza. „Jedná se o stav, při kterém se děložní sliznice nachází mimo děložní dutinu, nejčastěji ve vaječnících nebo vejcovodech. Mezi projevy tohoto onemocnění patřípřetrvávající bolest v pánevní oblasti, silně bolestivá menstruace, bolesti v podbřišku, bolestivý pohlavní styk nebo například možné potíže s otěhotněním. Právě problémy s plodností jsou dalším důvodem, který ženy do ordinace gynekologa přivádí, problémy s otěhotněním má zhruba každý pátý pár v České republice. Zhoubné nádory dělohy se sice mohou objevit v jakémkoli věku, s přibývajícím věkem jsou ale častější, přibližně 75 až 80 procent případů se objeví po 50. roce života. Stejně tomu tak je i v případě rakoviny děložního čípku, jde o jedno z nejčastějších zhoubných onemocnění,v Česku na něj ročně zemře přibližně 400 žen,“ upozornila gynekoložka.
Zhruba 30 procent žen preventivní prohlídky zanedbává, ženy po menopauze často přestávají chodit ke gynekologovi úplně. „Mnoho žen si myslí, že po skončení menstruace už gynekologická péče není nutná. Po menopauze se ale riziko výskytu některých onemocnění zvyšuje, platí to například urakoviny děložního čípku, dělohy, vaječníků nebo u problémů spojených s atrofickými změnami.Většina žen ve stádiu časného nádoru nemá vůbec žádné obtíže. Pravidelné kontroly pomáhají odhalit problém včas. Navíc lékař dokáže karcinom děložního čípku ve většině případů rozpoznat dřív, než rakovina vůbec propukne. Výjimkou ale nejsou ženy, které dorazí do ordinace gynekologa třeba i po 20leté pauze, zpravidla až ve chvíli, kdy už je jejich problém nesnesitelný,“ řekla Elena Sudarikova.
Gynekolog velmi často spolupracuje s urologem. „Urolog není jen „mužský lékař“, ženy tvoří významnou část jeho pacientek. Ženy na urologické vyšetření posíláme například při podezření na problémy s močovým měchýřem nebo močovou trubicí. Velmi častým důvodem pro urologické vyšetření je samovolný únik moči, odhadovaný počet inkontinentních žen v České republice je 450 tisíc,“ popsala lékařka.
Klinika VENOVA, venova.cz
Soukromá multioborová klinika byla založena v roce 2023. Klientům nabízí přístup k nejmodernějším metodám vyšetření a prevence, spolu s vysokými standardy bezpečnosti, prvotřídním servisem a expresními termíny bez dlouhého čekání. Mezi obory, které klinika poskytuje, patří žilní a cévní chirurgie, gynekologie, urologie, neurologie, kardiologie a angiologie. V čele kliniky stojí cévní chirurg MUDr. Anton Karalko. MUDr. Karalko studoval na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze a po promoci zahájil svou lékařskou praxi v Německu. Poté nastoupil jako sekundární lékař na Kliniku cévní a endovaskulární chirurgie v Chemnitzu. Po získání prvních zkušeností v Německu se rozhodl rozšířit své odborné znalosti v oblasti břišní, torakální a cévní chirurgie na Univerzitní klinice a poliklinice Carl Gustav Carus Technické univerzity v Drážďanech pod vedením profesora Reepsa, kde také úspěšně složil atestační zkoušku z oboru cévní chirurgie.
KONTAKT: