První společné cvičení ECMO týmu a Zdravotnické záchranné služby. V terénu napojili mladou ženu se srdeční zástavou na mimotělní oběh

 

ECMO tým Fakultní nemocnice Ostrava absolvoval spolu se Zdravotnickou záchrannou službou Moravskoslezského kraje první ze série cvičení, která jsou zaměřena na napojení pacienta na mimotělní oběh přímo v terénu. Simulovaný zásah se týkal mladé ženy, u které došlo k srdeční zástavě a nebylo možné obnovit srdeční činnost. Proto vyžadovala okamžitou podporu životních funkcí pomocí ECMO systému.

 

Cvičení probíhalo na okraji města. Když záchranáři na místě zjistili, že nelze obnovit srdeční činnost defibrilací a běžné postupy kardiopulmonární resuscitace nejsou efektivní, kontaktovali ECMO tým FN Ostrava. „Po konzultaci s kolegy z terénu jsme urgentně svolali ECMO tým, který představuje kromě lékaře Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny, perfuziologa, tedy odborníka, který ovládá práci s ECMO přístrojem, sestru z KARIM a řidiče sanity. Vyjeli jsme po 5 minutách od konzultačního hovoru. Pacientka zkolabovala v podchodu, přibližně 10 kilometrů od fakultní nemocnice,“ popisuje úvod cvičení MUDr. Filip Burša, Ph.D., vedoucí lékař ECMO týmu, a připomíná, že dosud probíhal proces napojení výlučně jen v prostorách nemocnice.

 

Na místě jsme postupovali přesně podle předem připraveného schématu. Perfuziolog chystal přístroj, lékař se sestrou sterilní instrumentária a kanyly nutné k napojení. Vše probíhalo ve spolupráci s týmem Zdravotnické záchranné služby, který pokračoval během napojování ECMO v kardiopulmonální resuscitaci,“ přibližuje výkon Mgr. Tomáš Glac, staniční sestra KARIM FNO a LF OU, člen ECMO týmu.

 

 

Zdravotnická záchranná služba přijala oznámení o kolapsu ženy v čase 9:02 a již v 9:40 byla pacientka, v tomto případě figurína, napojena na mimotělní oběh. Podobná cvičení budou pokračovat i v dalších dnech. „Potřebujeme si ověřit dobu dojezdu a vytipovat oblasti, pro které by tento postup mohl být benefitem a realizovatelný. V tomto případě jsme byli schopni zahájit ECMO podporu po 30 minutách od prvního konzultačního telefonátu,“ dodal doktor Burša. 

 

Napojení pacienta se srdeční zástavou na mimotělní oběh v terénu zatím není v ČR běžné. Od roku 2022 je ECMO tým FN Ostrava schopen napojit pacienta nejen na Klinice anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny, ale i přímo na Urgentním příjmu FNO. Ročně je k této podpoře indikováno okolo 25 pacientů.

 

 

Podívejte se i na zajímavé video ze cvičení: https://youtu.be/yAcHgmIh2QM

 

 

Ing. Petra Petlachová

vedoucí Oddělení komunikace, tel.: +420 704 850 110

 

info@penzista.net