Stravovací návyky dnes a před 50 lety

Led 06 2020

Jak jsme jedli dříve a jak se stravujeme nyní? Doktorka Gesa Schönherrová přináší postřehy a vysvětluje jejich příčiny, jak se za poslední desetiletí změnily naše návyky. Dnes trpí více lidí nadváhou než v minulosti.

„V šedesátých letech bylo zcela běžné, že žena zůstávala v domácnosti a obstarávala rodinu. Ženy měly více času na vaření než dnes a měly také čas připravovat základní denní menu. V časech nedostatku potravin se naučily vykouzlit dobré jídlo prakticky z ničeho. Umění vaření bylo v té době všeobecně hodně vysoké“, vysvětluje doktorka Schönherrová.

Většina žen je dnes zapojena do pracovního procesu

Dovednost vařit se ale postupem času snižovala, vypráví dál odbornice na zdravou výživu. Má to různé důvody. K pracujícím dnes patří velmi mnoho žen a stráví tak méně času v kuchyni. Stejně jako muži. Kromě toho se objevuje obrovská nabídka hotových jídel, díky kterým už není vaření nutné. Kdo by rád věděl, co přesně jí, ten bude dávat přednost jídlu z čerstvých ingrediencí před jídlem hotovým. Navíc se v hotových jídlech ukrývá často hodně tuku, soli a částečně i potraviny, které působí jako alergeny, tedy ořechy nebo mléko.

Dříve jídlo třikrát denně

Dříve jedli lidé třikrát denně. A dokonce většinou společně a doma. Muži se vraceli na oběd domů, škola končila v čase oběda. Rodina se tak pravidelně každý den scházela několikrát u jídelního stolu. Dnes obědvají lidé více v kantýnách, na pracovištích nebo v restauraci. Souvisí to s tím, že se dramaticky zvýšila mobilita spojená s prací. Málokdo pracuje tak blízko domova, že si může na oběd odskočit domů. Navíc doma není nikdo, kdo by oběd připravil. Děti jedí v jídelnách a škola většinou končí s kroužky až odpoledne.

Inzerce
Snídaně je jídlo, které se jí doma společně nejčastěji. Stále však přibývá lidí, kteří snídají na cestě do práce. Přitom je velmi důležité si určitý čas během dne vyhradit na společné jídlo doma u stolu.

Strava se změnila, dnes se konzumuje více masa

S léty se také změnila skladba potravy, které se objeví na jídelním stole. Ani stravovací návyky nezůstaly stejné. Ve srovnání s minulostí jedl člověk v neděli menší kousek masa, trochu zeleniny a hodně brambor. Porce masa se za uplynulé roky zvětšila. Za to množství brambor na talíři se zřetelně redukovalo. Tento trend však ze zdravotního hlediska není vhodný. Tak například v roce 1970 byla spotřeba brambor v Německu 110 kg na hlavu za rok. V roce 2005 strávil německý občan už jen v průměru 75 kg brambor za rok. Nudle hrály v 60. letech jako příloha pouze podružnou roli.

Dnes jíme více ovoce a zeleniny

Spotřeba ovoce a zeleniny se v posledních desetiletích zvýšila. To je pozitivní vývoj. Může za to její celoroční dostupnost. Zeleninu a ovoce vozíme z dalekých zemí a skladovací podmínky je možné optimalizovat  po celý rok.  Negativní vývoj se však objevil v konzumaci pití. Stoupla konzumace sladkých limonád. Ty obsahují často hodně kalorií. Stejně tak to platí i pro džusy, které mají ve skutečnosti zdravou pověst. Tekuté kalorie, které však nezasytí, vedou k nadváze. Lepší je pít proto čistou neperlivou vodu.Zlepšila se zdravotnická osvěta

Už před 50 lety byli zdravotně osvícení lidé. Platilo to hlavně pro ženy v domácnosti. Už dříve se zajímali o to, zda se rodina zdravě a správně stravuje. Díky různým médiím a internetu je však dnes zdravotnická osvěta na daleko vyšší úrovni než v minulosti a tento trend se směle šíří dál. Za poslední dobu se objevila jen ve výzkumu potravin spousta nových poznatků. Ovšem neplatí, že i když více lidí má dnes znalosti o zdravé výživě, zároveň zdravé potraviny úměrně tomu také pravidelně konzumuje.

Mnoho lidí dnes trpí nedostatkem pohybu

Kromě stravovacích návyků se změnila ještě další věc. Stále méně lidí se pravidelně věnuje pohybu. Drasticky se prodloužil čas, který trávíme s telefonem, na internetu. Radši zatelefonujeme místo, abychom za kolegou zaskočili do kanceláře. Nedostatek pohybu spolu s možností neomezeného výběru relativně levných potravin vede k tomu, že se více tloustne. Při tom výživa hraje stále větší roli.

Čtyř tipy pro lehčí, zdravější život

Častěji vařit jen s čerstvými ingrediencemi

Konzumovat méně tuku a cukru

Více se hýbat

Jíst společně

 

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích zdrojů a S. Ratgeber

info@penzista.net

 
 

 

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.