Záležitost, která jednou každého z nás začne obtěžovat, ale lze ji řešit. Co to vlastně znamená, když muži začnou pociťovat potíže s prostatou?
Se zvyšujícím se věkem stoupá u mužů hladina hormonu testosteronu v tkáni prostaty. Prostata je orgán, který u pánů obepíná horní část močové trubice, která se nachází pod močovým měchýřem. S postupujícím věkem se zvyšuje množství hormonu dihydrotestosteronu, který má vliv na růst žláznaté a stromální části prostaty, především v centrální části prostaty. Prostata tak začne zespodu tlačit na močový měchýř, což se začne projevovat potížemi s močením, které se souhrnně nazýváme syndrom dolních močových cest. Tyto příznaky se dělí na příznaky iritační, často pojmenované jako jimací, kdy je ovlivněna shromažďovací funkce močového měchýře, a příznaky obstrukční, známé též jako evakuační, kdy je spíše ovlivněna vyprazdňovací funkce močového měchýře. Mezi iritační příznaky, které obtěžují pacienta více, patří časté a bolestivé močení a noční močení. K obstrukčním příznakům se řadí opožděný nástup močení, přerušovaný nebo slabý proud močení, prodloužená doba močení, neúplně vyprázdněný močový měchýř.
Řeší to urolog, ale také vaše peněženka
Váš lékař specialista, urolog, vám vyšetří zvětšenou žlázu. Obvykle se tak děje vyšetřením per rectum. Přes konečník nahmatá zvětšenou prostatu. K dalším diagnostickým standardům patří sonografie. Mezinárodně používaný dotazník zmapuje intenzitu vašich potíží na stupních 1-24, kde 24 je nejvyšší stupeň. Je prokázáno, že zvětšená prostata souvisí se zvyšujícím se věkem. Ve věku 50 let je u mužů výskyt onemocnění nad 50 %, před osmdesátkou registrujeme již výskyt 80-90 %.
Při zvětšené prostatě se předepisují léky, které různými způsoby zmírňují potíže. Odborně se zvětšené prostatě říká benigní hyperplazie prostaty, označovaná zkratkou BHP. Léky na prostatu zahrnují tzv. sympatolytika (tamsulosin, omnic), inhibitory 5-alfa-reduktázy (finasterid, durasterid), antimuskarinika a inihibitorů 5-fosfodiesterázy nebo kombinace sympatolytik neboli alfablokátorů a inhibitorů reduktázy. Tyto léky významně uleví od potíží s prostatou, nicméně ne každému jsou dobrým sluhou. U pacientů s onemocněním srdce, kardiaků, mohou vyvolat nežádoucí účinky. V případě lehkého nebo středního stupně hyperplazie prostaty mohou být řešením fytopreparáty.
Fytofarmaka na prostatu
První zmínka o příznivém účinku léčivých bylin na tkáň předstojné žlázy neboli prostaty se objevila již ve 13. století před naším letopočtem. Nejslibnějšími léčivkami (myšleno léčivými bylinami) na prostatu jsou extrakt z kůry slivoně africké (Pygeum africanum) a extrakt z bobulí palmy trpasličí (Serenoa repens). Od 90. let 20. Století se fytoterapie začala používat plně u benigní hyperplazie prostaty v Americe, Asii a západní Evropě. Na konci minulého století se také objevily klinické studie, které porovnávaly účinek léků alfablokátorů (tamsulosin) a inhibitorů 5α-reduktázy (finasterid) a léčiv s obsahem rostlinných látek.
Obliba fytopreparátů na prostatu se začala šířit v 90. letech minulého století jak ve světě, tak i u nás doma. Na začátku 21. století představovala fytoterapie ve Francii a Německu dokonce stejný objem peněz jako již zmíněné léky ze skupiny alfablokátorů (sympatolytik).
Trpasličí palma obsahuje velké množství volných a esterifikovaných mastných kyselin a určité množství fytosterolů. Serenoa dokáže zastavit enzym 5-alfa-reduktázu, která přeměňuje testosteron na aktivní metabolit dihydrotestosteron (DHT). Tím dochází k snížené koncentraci DHT v tkáni prostaty a inhibici proteosyntézy růstových faktorů. Kromě toho má Serenoa repens také mírný diuretický, sedativní, protizánětlivý a antiseptický účinek. Obvyklá denní dávka extraktu je 160 mg dvakrát denně. V klinických studiích s placebem, které trvaly až 48 týdnů, Serenoa zlepšila průtok moče, snížila bolest při močení, nykturii a dysurii. Stejných výsledků dosáhla i ve srovnávací studii s finasteridem. Studie zaznamenaly také nižší výskyt erektilní dysfunkce ve srovnání s finasteridem. Zúčastnění pacienti hovořili o mírném zlepšení sexuálních funkcí.
Různé mechanismy působení na zbytnělou prostatu
Velkou roli hraje taktéž extrakt z kůry slivoně africké, který kromě protizánětlivého efektu způsobeného blokádou enzymu 5-lipooxygenázy, zamezuje pomnožení růstových faktorů, které vedou ke zbytnění především stromálních žláz v prostatě, jež jsou zodpovědné za nezhoubný růst prostatické tkáně. Obvyklá denní dávka je 100 mg. Jako slibná na zvládání příznaků se zvětšenou prostatou se ukazuje i kopřiva dvoudomá (Urtica dioica), která ovlivňuje tzv. SHBG (sex hormone binding globulin), který váže testosteron a zvyšuje tak jeho dostupnost v krevním séru, a tím nepřímo i jeho možný účinek na prostatu.
Olej z dýňových semínek (Curcubita peponis) působí podobně jako Serenoa repens a navíc má protizánětlivý účinek. Značným benefitem při užívání fytoterapie je skutečnost, že nemá prakticky žádné nežádoucí účinky.
Autor: REDAKCE
Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů
info@penzista.net