Jak se tvoří náš hlas a jak se o něj starat

Náš hlas je přirozená zvuková struktura, nástroj, kterým mluvíme,  křičíme, zpíváme a smějeme se. Hlas můžeme slyšet pouze tehdy, když tvoříme zvuky. Motorem tvorby hlasu je dýchání. Vdechovaný vzduch směřuje z plic nahoru. Když vydechneme, způsobíme, že hlasivky vibrují v hrtanu: Je to jakási souhra otevírání a zavírání. Tak se vytváří čistý tón, ale bez zvukové kvality. Teprve rezonanční prostor nad hlasivkami jej umocňuje a dodává mu osobitý témbr. Velká či naopak malá ústní dutina, chybějící zuby, křivá nosní přepážka mají za následek to, že každý hlas zní jinak. Hlas se tvoří také v hlavě a v plicích.

Probíhá mutace hlasu pouze u chlapců?

Mutování hlasu neboli změna hlasu během dospívání se děje i u dívek.  U chlapců roste hrtan a hlasivky až o deset milimetrů a více. Tento růst musí nejprve zpracovat mozek, a proto se hlas dospívajícího může častěji přehupuje tam a zpět. U dívek se naopak hrtan a hlasivky prodlužují pomaleji a výrazně méně. Rozdíl je kolem 3-4 milimetrů, a proto změna na hlase není tak zřetelně slyšet.

Je náš hlas s věkem vyšší nebo hlubší?

Po menopauze se vyskytuje u mnoha žen dojem, že jejich hlas ztrácí tón. Opačnou cestou se naopak ubírá mužský hlas. Tento jev se dá pojmenovat jako hlas věku. Při něm dochází ke změnám tkáně kolem hrtanu. Snižuje se elasticita svalů a vazů. Sliznice hlasivek se ztenčují. U mužů vibruje méně hmoty a hlasivky se přestanou dokonale uzavírat. Tkáň na to reaguje zvýšením napětí, což zvyšuje tón mužského hlasu. U žen hormonální změny znamenají, že tkáň hlasivek má tendenci ztloustnout a při mluvě vibruje více hmoty. V ženském hrdle je pak výsledkem nižší tón.

Jak se můžeme starat o vlastní hlas

Stejně jako svaly, i náš hlas miluje cvičení. O svůj hlas se především starají lidé, kteří hodně mluví, pravidelně čtou nahlas nebo rádi zpívají. Hlas tak zůstává pevný a čistý a takzvaně se neláme. Profesionálové spoléhají hlavně na podporu dýchání. Hlas, který je zdravý a silný, využívá všechny dýchací prostory. Ty zahrnují břicho, bránici a také boky. Při nádechu se vytáhne břicho, přičemž ramena zůstávají dole.

Hladce znějící hlas potřebuje zvlhčené sliznice. Proto musíme dostatečně pít po celý den a dbát na dostatečnou vlhkost ve vytápěných místnostech. Pokud člověk špatně slyší, zároveň špatně ovládá vlastní hlas. V tom případě je na zvážení používání naslouchátka. Nepřítelem hlasu a hlasivek jsou především viry. Jsou původci zánětu hrtanu a hlasivek. Výsledkem jsou asymetrické vibrace při tvorbě zvuku. Výsledkem je hrubý a chraplavý hlas. Pokud i v tomto stavu někdo dále křičí nebo se snaží za každou cenu přemáhat hlas, riskuje, že se mu vytvoří v krku hrudky.

Co pomůže proti chrapotu

Prvním pravidlem je mluvit co nejméně. Pokud je příčinou chrapotu nachlazení, pomůže teplé prostředí. Pomáhá zabalit si krk od šátku a nosit teplá trička. Pravidelný a dostatečný pitný režim je rájem pro sliznice. Hlasivky především uklidňují bylinkové čaje se šalvějí. Výborné jsou cucavé pastilky s rostlinnými extrakty jako je sléz nebo islandský lišejník. Ty pomáhají zklidnit zhrubnuté sliznice a také zlepšují slinění. Pro přímé působení na hlasivky je lepší šalvěj a minerální soli přímo inhalovat. K tomu slouží i nebulizér, který je možné zakoupit.

 

 

Autor: -jpo-

Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net