Černý kašel nebo spalničky. Mnoho dětských nemocí se může vyskytnout také u starších lidí. Očkování může pomoci.
Stále více starších lidí onemocní typicky dětskými nemocemi
Mnoho rodičů nechává své děti nedostatečně nebo příliš pozdě naočkovat. I u seniorů je nedostatečná míra naočkování a ty pak mohou být citliví na určité dětské nemoci. Jejich organismus dětskou nemoc nikdy nerozpoznal a nezná ji. Přes týdny trvající černý kašel se tak může podobat neústupné bronchitidě.
Které škodlivé mikroorganismy znamenají problém?
Kdo jako dítě onemocněl na spalničky nebo plané neštovice, je proti těmto nemocem navždy imunní. Statistiky z institutu Roberta Kocha hovoří jednoznačně. 99,7 procent lidí ve věku nad 60 let onemocnělo spalničkami. Jinak je to u původců černého kašle. Dřívější onemocnění nechrání před novou infekcí. Odborníci proto radí, nechat se při přeočkování tetanu a záškrtu ptát po kombinaci také s černým kašlem. Jedná se o kombinovanou vakcínu Boostrix, která je vázaná na předpis, ale není hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Výrobce poskytuje v určitém období roku slevu 20 %, cena za vakcínu by tak měla pohybovat kolem 600 Kč. Nebezpečné pro starší lidi jsou také pneumokoky – původci těžkých plicních zápalů. Výskyt černého kašle se zvýšil v posledních letech. Provází ho záchvaty dávivého kašle, často také zvracení, potíže s močení. Mnoho dětí obsahuje choroboplodné zárodky v krku a může přenést nemoc na ostatní. Ohroženi jsou nejvíce senioři, kteří mají v souvislosti s vyšším věkem oslabený imunitní systém. Očkování nabízí jistou a spolehlivou ochranu.
Jsou společensky angažovaní lidé více ohroženi?
Riziko infekce stoupá s počtem kontaktů s lidmi a délkou trvání těchto kontaktů. Pokud babička s dědečkem hlídají vnoučata, nebo pomáhají dětem v sousedství s domácími úkoly, pracují jako dobrovolníci v domácí péči, pak jsou více ohroženi. Pak je dobré se poradit u lékaře nebo také v lékárně, které očkování je vhodné.
Mladší lidé se zbavují infekce lépe než starší
Oslabený imunitní systém, typické nemoci stáří, jako je vysoký krevní tlak, ateroskleróza, postižení ledvin a multimorbidita hrají jasnou roli. Černý kašel je provázen trýznivým a úporným kašlem, který se navzdory léčbě velmi obtížně mírní. Takovou fyzickou zátěž snášejí mladí lidé dobře, starší lidé mohou být v důsledku nemoci postiženi srdečním infarktem.
Nebezpečný je především černý kašel. Nemocní dospělí mohou také nakazit neočkované děti. Původce nemoci ohrožuje na životě novorozence. Ti nekašlou, nýbrž umírají na náhlé úmrtí, jakmile se infekce rozšíří do dýchacích cest a ochromuje ještě nezralé dechové centrum.
Nežádoucí účinky při očkování
Nejčastěji se objeví v místě vpichu dočasný otok. Řidčeji si stěžují čerstvě naočkování na bolesti hlavy nebo na bolesti kloubů. Takové reakce však nemají souvislost se skutečnou infekcí.
Doporučení očkování pro lidi nad 60 let
Jednorázově. Očkování proti pneumokokům. U chronicky nemocných by se mělo očkování obnovovat každých pět let.
Každých deset let přeočkování proti tetanu a záškrtu. Další očkování jednorázově v kombinaci s černým kašlem.
Na podzim. Každoroční očkování proti chřipce.