Závratě ve starším věku

Při vstávání, v noci v posteli nebo při procházce nás může kdykoliv potkat závrať. Především starší lidé jí trpí častěji. Takto trpící pacienti mohou mít často pocit, že se celý prostor kymácí, točí se kolem nebo na něj přichází mrákoty. Zvláště lidé ve vyšším věku tak ztrácejí přirozenou orientaci v prostoru. U lidí starších 65 let je závratěmi postižena až jedna třetina alespoň jednou za rok, u osmdesátiletých asi jedna polovina. Přitom se závrať často ohlásí jako příčina pádu.

 

Starší lidé nedokážou závrať dobře kompenzovat 

U starších lidí je závrať obzvláště častá a částečně ovlivněna několika faktory, které se sejdou společně. Navíc mají starší lidé méně možností jak závrať správně vykompenzovat, protože svalová síla a pohyblivost kloubů je snížena a reakční doba je prodloužena, jak to vysvětlují lékaři. Kdo trpí závratí, by si měl bezpodmínečně nechat lékařem objasnit její příčinu. Tím se vyloučí jednak vážná příčina závratě a nasadí se hlavně vhodná terapie. Terapie se řídí zpravidla podle příčiny závratě.

První příčinou může být porušená regulace krevního oběhu

Asi u jedné čtvrtiny lidí odhalíme jako příčinu závratí poruchu regulace krevního oběhu, která se odborně označuje jako ortostáza. Při změně polohy z lehu nebo sedu do stoje, klesá náhled krevní tlak. Když krevní oběh není schopen změnu polohy kompenzovat, stěžují si postižení na černé mžitky před očima nebo na závrať. Pak se může dostavit pád.

 

Příčina může být ve vnitřním uchu

Ve vnitřním uchu dochází k nadměrnému uvolňování krystalků, tzv. otolitů. Otolity jsou buď spontánně rozpouštěny nebo jsou ve vnitřním uchu vstřebány. Dominujícím příznakem je náhlá intenzivní závrať trvající několik sekund až hodin. Velmi často je stav doprovázen pocitem na zvracení, zvracením nebo vzestupem krevního tlaku.

Příčina tkví v mozku, pak se jedná o centrální závrať

Taková forma závrati musí být bezpodmínečně co nejrychleji objasněna. Poruchy prokrvení mozkové tkáně jsou možným spouštěčem takovýchto závratí.

I léky mohou být příčinou závratě

Mnoho léků může zapříčinit závrať nebo ji posílit. Například určité tablety na vysoký krevní tlak, srdce nebo cukrovku. Pacienti, kteří trpí na závrať, by si měli jimi užívané léky projít se svým lékařem. Je ovšem důležité nikdy si sám takové léky bez konzultace s lékařem nevysazovat. To může mít následně velmi vážné následky.

 

Strategické postupy proti závrati

Podle typu závrati, nasazují lékaři různé prostředky. Proti závrati zaměřené léky, tzv. antivertiginosa, mají význam

především u akutních a silných závratí. Mírní pouze příznaky, neléčí nemoc, která závrať vyvolává. Přesto je několik druhů léků, které mohou při různých formách závratí pomoci. https://penzista.net/wp-content/uploads/2019/02/shutterstock_1051134668.jpg

První pomoc v případě závratě

Nejdůležitější opatřením je vyhnout se pádu nebo zranění. Proto platí jako první pomoc v případě závratí si okamžitě lehnout nebo sednout, podle možnosti. Pokud taková možnost neexistuje, pomáhá také opřít se o pevně stojící předmět nebo objekt a přidržet se. Pevné držení může vrátit zpět pocit stability a zmírnit pocit nejistoty v případě náhlé závratě.

Minimalizovat rizikové faktory

Rizikové faktory z důvodu špatného prokrvení vestibulárního aparátu se dají řešit. Jedná se především o vysoký krevní tlak, cukrovku a poruchu látkové výměny tuků.

Autor: -jpo-
Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů
info@penzista.net