Nemoci jako je cukrovka, hypertenze nebo revma nezmizí jako rýma nebo kašel po nějakém krátkém čase. Obvykle znamená diagnóza chronické nemoci pro pacienty jistou míru šoku. S ním se můžeme lépe vyrovnávat pomocí pár jednoduchých opatření. Podle statistiky získané v berlínském institutu Roberta Kocha má zhruba polovina lidí evropské populace ve věku nad 65 let diagnostikovanou nějakou chronickou nemoc. Z pohledu vlivu na zdraví a ohrožení života mají tyto nemoci pro člověka různý význam. Po diagnóze začíná léčba pod dohledem ošetřujícího lékaře nebo týmu lékařů. Existují však různé strategie, které pomáhají se s dlouhodobou nemocí lépe vyrovnat.
Dýchejte a vyfiltrujte nepříjemné myšlenky.
Zaměřte vaši pozornost na vlastní dýchání. Brzy zaznamenáte, jak nepříjemná myšlenka přichází, a cítíte, že se jí musíte zabývat a následovat ji. Obraťte vaši pozornost vědomě na vaše dýchání, dokud to jde. Není důvodu k panice, pokud se nepříjemná myšlenka znovu navrací. Myšlenky jsou vytlačeny z vaší mysli. Obracejte znovu a znovu svou pozornost na vaše dýchání.
Získejte o nemoci úplné a správné informace, snažte se být informováni
Každý, kdo je o své nemoci dobře informován, necítí tolik beznaděje a nepřipadá si zcela bez pomoci. Na druhou stranu může úplná informace o nemoci spustit řetězec myšlenek, které vyvolávají strach z dalších komplikací a průběhu nemoci. Je proto důležité o takových pocitech a myšlenkách hovořit se svým lékařem, který by vám měl o všem udělat jasno.
Užívejte si běžných denních chvilek
Pozorujte s údivem, jak ptáci zobou zrní v ptačí budce na vaší terase nebo si pochutnávají na lojové kouli. Užívejte si stolní s vašimi blízkými nebo vnoučaty. Nechejte se doslova nakazit těmito radostnými pocity. Nebo si přečtěte milý dopis od vaší přítelkyně znovu a znovu, zas a zas. Vyvolávejte ve vaší mysli tyto radostné, blahodárné pocity ve vaší mysli, kdykoliv se vám přitíží.
Vytřiďte ze své mysli tíživé pocity
Koncentrujte svou pozornost během dne znovu na vaše dýchání. Věnujte pozornost tomu, zdali vám v hlavě nekrouží tíživé pocity. Pokud cítíte strach nebo bezmoc nebo zlost, nechte tyto nepříjemné pocity v hlavě, i když jsou vám nepříjemné. Nekomentujte nijak váš vztek nebo zlost. Místo paniky, zaměřte vaši pozornost znovu na vaše dýchání a dělejte potom věci, které jsou pro vás důležité.
Věřte v sebe sama
Už jste se ve svém životě vzepřeli mnohým krizím? Ano? Vzpomeňte si, jak jste toho tenkrát dosáhli. Přeneste toto jednání a tento postup ze situace, která již byla a prošla vaším životem, na tu dnešní. Možná uvidíte před sebou cestu ven z krize.
O problémech otevřeně pohovořte
Známí a příbuzní, kteří jsou vám na blízku, by měli vědět, že na vás přichází často únava a malátnost nebo procházíte depresívní fází. Tak bude vaše okolí vůči vám mnohem ohleduplnější.
Na krizi se vyzbrojte
Pokud cítíte nával bolesti nebo prázdný pocit v prstech, může to být, že nemoc ohlašuje svou ataku. Připravte si na takové situace bitevní pole. Kdo nebo co vám může pomoci a uleví? Promyslete si takovou strategii, kterou pro takové kritické situace máte připravenou.
Nehloubejte příliš často
Vždy se zaplétáte do stejných myšlenkových smyček? Řekněte si, že vaší myslí cloumá fantazie. Nejsou to žádná fakta, pouze bludy. Zeptejte se sebe sama, zdali má smysl se takovému hloubání dál oddávat. Napište si tyto kritické otázky na kus papíru. Častěji se k těmto otázkám vracejte a přečtěte si je z papíru.
Autor: -jpo-
Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů
info@penzista.net mailto:info@penzista.net