Účinné cviky při denních aktivitách pro snížení rizika pádu ve vyšším věku

Dub 14 2019

Během dne vykonáváme spoustu pravidelných a rutinních aktivit. Čas při nich strávený můžeme využít pro drobné cviky, které zlepší naši koncentraci a rovnováhu, posílí určité svalové skupiny a navíc sníží riziko případného pádu ve vyšším věku

Napínejte nohy

Při čtení nebo sledování televize vsedě častěji napínejte nohy v kolenou, a to na pár sekund. Dosáhnete tak uvolnění ve stehnech. Špičky palců při napnutí kolen povytáhněte lehce nahoru. Proveďte i s druhou nohou. Toto cvičení mobilizuje a trénuje stehenní část končetin. Cvik nemusíte provádět pouze na židli nebo v křesle, ale rovněž na pohovce nebo okraji lůžka.

Postavte se na špičky prstů

Při čištění zubů opatrně uvolněte paty z podlahy a stůjte krátce po dobu několika sekund na špičkách prstů. Tímto cvikem trénujete lýtkové svalstvo, postaráte se o stabilitu postoje. Při delším stání a vhodné příležitosti tento cvik vykonávejte pokud možno co nejčastěji.

Postoj na jedné noze

Čekáte v kuchyni než se uvaří voda na čaj nebo na kávu? Přeneste váhu těla na jednu nohu. Na pár sekund zvedněte jednu končetinu. Přitom se držte rukou nebo špičkami prstů za kuchyňskou linku. Tímto cvikem zlepšujete rovnováhu i celkový tělesný pocit. Pokud zrovna někde postáváte a na něco čekáte, provádějte tento cvik. Vždy je vhodné se něčeho přidržet.

Reklama
Klást nohu před nohu

Chodíte pravidelně vyzvedávat každé ráno denní tisk ze schránky? Představte si, že na cestě ke schránce je čára, kterou musíte přejít stylem nohu před nohu jako na laně. Takovou čáru si můžete i pevně zakreslit nebo vyznačit na podlaze. Tato pravidelná aktivita zlepšuje koncentraci a rovnováhu.

Střídavé zdvižení pat a palců u nohou

Sedíte v čekárně u lékaře nebo čekáte na příjezd autobusu? V pomalých intervalech vsedě střídavě zdvihejte palce a paty u nohou. Střídavé zdvižení palců a pat provádějte po dobu několika sekund. Tím posilujete a mobilizujete svalstvo nohou. Předcházíte bolestem nohou a omezení jejich hybnosti. Další příležitostí může být i popíjení kávy v kavárně.

 

 

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.