Jak nezdravá je ve skutečnosti limonáda?

Slazené nápoje s vysokým obsahem cukru jsou mnohdy považovány za spolehlivé prostředky k nabírání váhy. Některé v nich obsažené látky jsou považovány dlouhodobě dokonce za zdraví škodlivé. Jak je to tedy se slazenými nealkoholickými nápoji?

Víme, že nadváha zvyšuje riziko některých civilizačních nemocí dnešní doby – cukrovky, nemocí srdce a oběhového systému. Odborníci se shodují, že na cukr bohaté slazené nealkoholické nápoje vystřelí hladinu cukru v krvi vzhůru. Platí to zejména, pokud jsou konzumovány nezávisle na hlavním jídle. Prokázala to i jedna studie z jihovýchodního Německa. Kolísá-li značně hladina cukru, škodí to dlouhodobě buňkám ve slinivce břišní, které vytvářejí inzulín – tzv. beta buňkám. Odborníci připouštějí a varují zároveň, že ten, kdo svou žízeň řeší denně pitím slazených nápojů, může mít i vyšší riziko vzniku cukrovky.

V přítomnosti slazených limonád trpí i chrup. Baktérie, které přežívají v ústní dutině, se živí cukrem a množí se tu. Látky, které při tom tyto baktérie vytvářejí, narušují zubní sklovinu a mohou tak zapříčinit tvorbu zubního kazu. Stejný účinek na zuby mají kyseliny – například citronová kyselina, která se nachází v mnoha nealkoholických nápojích. Nejen sladké limonády, ovocné nektarové nápoje a nápoje podobné kole jsou často bohaté na cukr. Také ovocné šťávy, jogurtové nápoje a prášková kapučína mohou obsahovat velké množství cukru. Nicméně cukr je často přirozeným obsahem ovocných šťáv a střiků a není do nich přidáván.

Co víme o dalších látkách v nealko nápojích

Některé osvěžující nápoje obsahují kofein. Pro zdraví není příliš vhodný dlouhodobý příjem této látky ve velmi vysokém množství nebo ve velmi koncentrované formě, například ve formě tablet. Množství kofeinu, které se obvykle nachází v šálku kávy nebo ve sklenici běžných slazených nápojů, je považováno pro zdravé dospělé za neškodlivé. Těhotné ženy, osoby se zvýšenou vnímavostí kofeinu a děti by měli být k pití takových nápojů s obsahem kofeinu obezřetní a v přijímání kofeinu zdrženliví.

Chinin může v příliš vysokém množství zapříčinit bolesti hlavy, pocity na zvracení a někdy dokonce i vyvolat poruchy vidění. Tyto vedlejší účinky hrají roli především v situaci, kdy je přijímán jako vysoce dávkovaná látka, například proti křečím v lýtku. Těhotné ženy by se měly chininu vzdát úplně. Tato látka podporuje děložní stahy. Pokud někdo trpí na chronické potíže s ušima nebo se srdečním rytmem, měl by se poradit před konzumací chininu s lékařem. S ním by se měl na toto téma pobavit i v případě, že užívá léky na ředění krve.

V nealko nápojích se také často nachází fosfát. Tělo potřebuje tento minerál pro rozličné děje v buňkách. Příliš vysoké množství fosfátu v organismu však stimuluje odbourávání kostí. Volný fosfát je velmi často jako přídavná látka součástí v potravinách. Zvláště by měli být na příjem fosfátu pacienti s oslabenou funkcí ledvin a přijímat ho v omezeném množství.

Mají vitamínové přísady v nápojích smysl?

Nápoje jsou někdy obohacovány o vitamíny. Příkladem jsou nápoje ACE, které obsahují provitamín A, vitamín C a vitamín E. Nejsou normálně nutné pro pokrytí denní potřeby, protože člověk má dostatek těchto potravin v potravě nebo v doplňcích stravy. Kromě toho některé studie naznačují, že nadměrný příjem vitamínů v ACE šťávách může mít i nepříznivý vliv na zdraví.

Souhrnem si řekněme, že ten, kdo hasí svoji žízeň pravidelně denně slazenými limonádami nebo nápoji s obsahem cukru, nečiní příliš dobře pro své zdraví. Kdo by se byl ochoten vzdát kolových nápojů, může si jako alternativu vybrat lehké nízkokalorické nápoje. Pijte je raději například k snídani - sklenici přírodní ovocné šťávy, která vedle vitamínů obsahuje také minerální prvky a balastní látky.