Jak se stravovat a zůstat štíhlým

Bře 02 2015

Se stárnutím populace narůstá také počet obézních seniorů. Ve věkové kategorii nad 60 let je podíl lidí s nadváhou zvyšuje. Lékaři varují před zdravotními riziky. Hubnutí by většině obézních rozhodně pomohlo.

Rostoucí trh i v seniorské kategorii

Nabídka odtučňovacích diet a „stoprocentně“ fungujících přípravků na hubnutí je opravdu velká. Jedná se o trh s hodnotou kolem jedné miliardy korun. Neustále roste a noví zákazníci stále přicházejí, nedochází k poklesu v jejich počtu. Zvláště starší generace tento trend posiluje, protože její podíl na celkové populaci roste. Očekávaná délka života nadále stoupá a podíl lidí s nadváhou se v této věkové kategorii zvyšuje. 70 procent všech mužů a žen při vstupu do důchodového věku trpí nadváhou. A těch, co trpí silnou nadváhou je stále více. Navíc se k tomu připojuje porucha látkové výměny, nadměrná zátěž kloubů vedoucí k degeneraci kloubní chrupavky a těžce trpí i samotná duše, nejen tělo.

Rizikový faktor mnoha chronických nemocí

Nadváha komplikuje průběh mnoha chronických nemocí. Hraje významnou a zhoubnou roli při riziku infarktu myokardu. Poruchy látkové výměny, dna, artróza, žlučové kameny, cévní mozková příhoda a různé typy rakoviny jsou některá onemocnění, u nichž je nadváha rizikovým faktorem. Světová zdravotnická organizace (WHO) varuje před epidemií obezity. Vyzývá k boji, který by měl natolik intenzívní, jako boj se smrtelnými infekčními onemocněními.


I když existují pro obezitu určité genetické predispozice, platí jako hlavní příčina obezity zvýšený příjem nadbytečných kalorií. Tělo obdrží více potravy, než samo potřebuje. Tělo je naprogramováno už odpradávna tak, že pro vlastní přežití hromadí zásoby na horší časy. Nadbytečná energie není spotřebována, ale je uskladňována. Hromadí se v podobě tuků všude tam, kde se nachází tukové buňky – na stehnech, břiše, na zadku. Nedostatek tělesného pohybu se rovněž postará o nárůst váhy.

Jo-jo efekt při krátké dietě

Méně kalorií, více pohybu, to jsou hlavní pilíře jak úspěšně hubnout. Při časově krátké dietě se zpravidla nic neděje. Ta představuje riziko v podobě jo-jo efektu. Ten znamená nežádoucí a rychlý přírůstek na váze hned při ukončení diety. Po vícero odtučňovacích kúrách se stálými výkyvy na váze nahoru a dolů je koncová váha často vyšší než hmotnost počáteční, tedy před zahájení kúry. Dieta může znamenat impuls pro účinné hubnutí. Neměla by být ale v žádném případě jednostranná, nýbrž měla by zohlednit potřeba na různé důležité živiny. Stát se štíhlejším a takovým zůstat funguje dlouhodobě, ale jen přes cílenou úpravu stravovacích návyků a změnu životního stylu.

Jaký je můj Body-Mass-Index?

Hubnutí začíná v hlavě. Také různé znalosti jsou důležité pro důslednou redukci váhy. Je potřeba si odpovědět na několik zásadních otázek. Co všechno vlastně sním během celého dne? Detailní seznam položek může být někdy překvapující a zarážející. Které potraviny bych mohl nahradit za kaloricky chudé a hodnotné varianty? Čeho se vzdát úplně? A co potřebuje mé tělo ze životně důležitých vitamínů a minerálních látek? Jak vysoký je můj Body-Mass-Index (BMI) a jak vysoký by měl správně být?


Na pokračování…

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..