Epilepsie je ve stáří často nerozpoznána

Čvn 14 2017

Asi každý třetí pacient epileptik onemocní teprve kolem šedesátky. Nemoc se pak často projevuje jinak než u mladších ročníků. Přece i tak se dá dobře léčit….

Jedním z pacientů, kteří onemocněli, u kterých se začala epilepsie projevovat až ve vyšším věku, byl Tomáš Klug (jméno je změněno redakcí). Všechno začalo neobvykle hlučným mlaskáním u jídelního stolu. Tomáš Klug si to přitom vůbec neuvědomoval. Ale Klugova žena Marie nemohla tyto projevy přeslechnout. Pak se stávalo mlaskání u stolu zřídkavější, přišlo odnikud a zase po krátkém čase zmizelo. Při mlaskání cítil sedmdesátiletý muž příležitostně zvláštní chuť v ústech. V průběhu času byly tyto případy častější, k tomu se dostavily problémy s orientací. Jeho žena vypozorovala, že jejímu muži vypadávají z paměti některé okamžiky při vzpomínkách. Klugovi si dělali starosti. Vůbec je ale nenapadlo, že by se mohla za těmito starostmi a příznaky skrývat epilepsie.

Epilepsie probíhá ve stáří často jinak

Epilepsie patří po demenci a cévní mozkové příhodě k nejčastějším nemocem centrálního nervového systému. Právě epilepsyu lidí v pokročilém věku bývá ovšem nemoc jako taková často nerozpoznána. Vězí to v tom, že u starších lidí se často epilepsie projevuje jinak než u mladších. Také příčiny jsou ve stáří často jiné. Lékaři proto často hovoří o stařecké epilepsii. Záchvaty epilepsie probíhají u starších lidí často méně dramaticky a trvají kratší dobu. Těžké záchvaty s bezvědomím, křečemi a tiky nebo záškuby po celém těle se ve stáří neodehrávají nebo jsou výrazně slabší.

Mezi příznaky patří i absence a zmatenost

Typické jsou pro stáří lehčí epileptické záchvaty. Mohou se projevovat záškuby jednotlivých svalů, například v obličeji, pocity hluchoty nebo změněným smyslovým vnímáním. Postižení zaznamenají potom někdy prazvláštní pachuť v ústech na jazyku, nebo prožívají náhlou paniku spojenou s bušením srdce. Navíc jsou možné poruchy vědomí vedoucí až k absencím vědomí. Záchvaty mlaskání jsou pro epilepsii méně typické, ale přesto jsou možným příznakem epilepsie.

Epileptický záchvat nechává pacienty často ve stavu zpětné zmatenosti. U mladších lidí vyprchá zmatenost rychle. Ve stáří může naproti tomu přetrvávat až 24 hodin. Nezřetelné potíže mohou mít za následek to, že epilepsie je ve vyšším věku často nerozpoznána nebo teprve velmi pozdě. Poruchy vědomí a zmatenost jako typické příznaky stárnutí jsou tak často špatně interpretovány.

Možné příznaky svědčící pro epilepsii

Častá akutní zmatenost

Krátké poruchy vědomí

Postižení nereagují na oslovení

Záškuby určitých částí těla, někdy s nevysvětlitelným kousáním do jazyka

Brnění nebo pocity hluchoty

Narušené smyslové vjemy

Záchvaty závratě

Velký záchvat se ztrátou vědomí, ztuhlost a záškuby na celém těle

 

 

 

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..