Ischemická choroba srdeční

Úno 08 2011

Ischemická srdeční choroba (ICHS)

Ischemická choroba srdeční je onemocnění, kdy dochází k nedostatečnému prokrvení srdečního svalu (myokardu) v důsledku poruchy věnčitých tepen, které srdeční sval vyživují. Nejčastější příčinou poruchy tepen bývá ateroskleróza. Srdeční sval trpí nedokrevností – ischemií. Toto onemocnění se může vyvíjet postupně a dlouhodobě. Nepoměr mezi dodávkou a poptávkou kyslíku se může v počátcích projevit jako bolest na hrudi – angina pectoris (AP). Finálním stádiem je koagulační nekróza srdečního svalu – infarkt myokardu.

Co spadá pod ischemickou chorobu srdeční

Infarkt myokardu (nekróza – odumření části srdečního svalu)  je onemocnění kdy srdeční sval přestane být náhle zásobován krví. Může dojít k roztržení srdečního svalu, k poruše srdečního rytmu nebo k úplnému selhání srdce a krevního oběhu.

Angina pectoris je onemocnění způsobené postupnou nedokrevností srdečního svalu, které často vyústí v infarkt myokardu.

Náhlá příhoda cévní mozková (mozková mrtvice) je náhle vzniklé onemocnění, při němž dochází okamžitě, či nárazově k porušení přítoku krve do mozku (prasknutím, ucpáním cévy). Zásobení mozku krví se omezí či úplně zastaví, což vede k částečnému či celkovému zastavení  mozkové činnosti


Pokud pacient pociťuje náhlé bolesti na hrudi vystřelující někdy do zad nebo do levé paže, pocit dechové nedostatečnosti a úzkosti je důležité okamžitě vyhledat pomoc:

laická první pomoc může spočívat v podání nitroglycerolu (tablety, či sprej). Tableta se podává pod jazyk nebo se rozkouše. Dojde k roztažení věnčitých tepen a zlepší se prokrvení srdečního svalu.

vždy vyhledáme lékařskou pomoc, laická v žádném případě není dostačující, i když se dotyčnému uleví! V prevenci pozdějších komplikací a k záchraně života rozhodují často sekundy.

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..