Jak působí jednotlivé léky v místě účinku

Lis 03 2019

Má projít lék žaludkem nebo je používán pouze místně? Tato otázka hraje při výběru nejvhodnějšího léku důležitou roli. Podívejme se na jednotlivé formy léků a jejich způsobí podání.

Pevné lékové formy

Cucací nebo rozpustné tablety

Rozpustné tablety se vloží pod jazyk a účinná látka se dostává přes sliznici ústní dutiny přímo do krve. Proto působí taková látka okamžitě. Optimální je její použití při silných bolestech. Cucací tablety nebo lépe pastilky působí pouze ohraničeně v oblasti hrtanu.

Tablety, dražé a kapsle

Okolo 70 procent užívaných léků se polyká. Předtím než se dostane účinná látka do krve, prochází žaludkem a střevem. Část léku se upravuje v játrech, než vůbec začne působit. Tento proces ovlivňují nemoci jater. Při nich proto musí být dávka léku upravena požadovaným způsobem.

Náplasti

Označují se rovněž transdermální terapeutické systémy, protože účinná látka je předávána do krve přes kůži. Náplasti se uplatňují při podávání náhradních hormonů, pokud v těle chybí, například v období přechodu, nebo nikotinu. Vhodné jsou i při léčbě bolesti. Vlivem příliš teplé pokožky se může uvolnit z náplasti více účinné látky, což může vyvolat nebo zesílit vedlejší účinky.Polotuhé formy

Čípky

Při aplikaci čípku se dostává účinná látka do krve přes sliznici střeva, konkrétně konečníku. Čípky tak šetří činnost žaludku. Je to vhodná forma léku pro malé děti, při nevolnosti nebo zvracení se lék uplatňuje při léčbě nemocí střev. Čípky by se měly chránit před teplem. Rozpouští se při 37 stupních a také se může účinná látka a mastný základ promíchat.

Masti, krémy a gely

Roztíratelné přípravky působí převážně lokálně a na kůži. Aplikují se mj. při kožních nemocech, popíchání hmyzem a lokálních poraněních, třeba při sportu. Menší molekuly účinných látek jako je například ibuprofen, se dostávají do hlubších vrstev kůže a pomáhají například při léčbě bolesti svalů nebo kloubů.

Tekuté formy

Roztoky a sirupy

V nich se nachází účinná látka již v rozpustné formě a je možné ji individuálně dávkovat. Účinek se dostavuje rychleji než u pevných forem. Tekuté formy jsou proto vhodné u malých dětí a dospělých, kteří mají potíže s polykáním. Představují tak vhodnou alternativu k tabletám.

Inhalační roztoky a dávkovací aerosoly

Léky tlumící zánět a rozšiřující průdušky při astmatu působí lokálně a patří k nejsilněji působícím lékovým formám. Je vhodné si nechat od zkušených zdravotníků ukázat správnou aplikaci před vlastním použitím.

Oční kapky

Platí zde, čím méně, tím lépe. Pokud si člověk nakape do oka více než kapku, odteče velká část bez toho, aby mohla působit. Proto je vhodné po vkápnutí kapky důkladně zavřít oči a velmi jemně a pomalu zakroužit bříšky prstů zavřeným okem. Díky tomu se účinná látka rozloží tam, kde má působit.

Nosní spreje

Působí místně na sliznici nosu a obsahují nejčastěji látky, které odstraňují otok nosní sliznice. Kvůli riziku návyku by se měly používat pouze při akutní rýmě a ne déle než pět dní. Z hygienických důvodů by měl v případě potřeby každý člen rodiny používat svůj vlastní sprej.

 

 

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

 

Inzerce
Počet komentářů: 0

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.