Jak se medikamenty polykají snadněji

Pro 27 2017

Mnoho z nás to zažívá opakovaně. Snažíme se spolknout tabletu nebo kapsli, v které je obsažen lék, který potřebujeme. Často stačí se na tabletu podívat a pomyslíme si, že tohle nikdy v životě nepolkneme. Jeden dotazník z roku 2011 prováděný v Německu v ordinacích praktických lékařů odhalil, že více než třetina pacientů má potíže při polykání větších tablet a kapslí. Ty se při polykání zablokují v hrdle, vyvolají dávení nebo dokonce zvracení. Kliničtí farmakologové z univerzity v Heidelbergu se věnovali tomu, jak lze potíže spojené s polykáním velkých tablet nebo kapslí vyřešit. Podle profesora Haefeliho z univerzitní kliniky v Heidelbergu téměř každý desátý pacient kvůli výše spravne polykani tabletpopsaným potížím léky, ačkoli je má předepsané lékařem. Spolu s neadekvátní léčbou nemoci to může zapříčinit komplikace nebo dále zhoršit zdravotní stav postiženého. Mnoho pacientů se pokouší tablety zmenšit nebo je rozpustit ve vodě. To může mít negativní vliv na účinnost léku nebo na jeho bezpečnost. Neboť určité tablety se nesmí dělit. Jsou to takové, které mají na svém povrchu potah odolný vůči žaludečním šťávám nebo jejich účinné látky se uvolňují postupně.

Nejhůře se polykají kulaté tablety

Při jedné studii 151 účastníků ve věku mezi 18 až 85 lety muselo postupně polykat 16 tablet nebo kapslí různého tvaru a velikosti. Jednalo se placeba, tedy bez obsahu účinné látky. Na stupnici hodnotili, jak dobře nebo špatně se tyto tablety nebo kapsle dali snášet. Podle očekávání způsobily největší tablety a kapsle nejvíce těžkostí. U tablet hraje svou roli vedle její velkosti také forma. Experiment ukázal, že nejhůře se polykají kulaté tablety. Důvodem rozdílného způsobu polykání tablet a kapslí je přitom odlišná hustota léčiv. Kapsle, s hustotou nižší než je voda, budou v ústech plavat, takže poloha hlavy je velmi důležitá. Naopak u tablet, které mají často vyšší hustotu než voda, je důležité, soustředit se, aby se lék spláchl do hltanu.
Polykání tablet s pomocí plastové láhve

Ve druhé části experimentu měli účastníci nejprve léky polykat po napití se lžíce vody. Následně měli udělat to samé, ale s pomocí plastové lahve nebo při sklonění hlavy. Při použití plastové láhve si účastník experimentu položil lék na jazyk, rty se přisál k ústí láhve a napil se, aniž by se do láhve dostal vzduch. Při druhé metodě se po položení přípravku na jazyk účastník napil malého množství vody a přitlačil bradu k prsům, a tak léčivo spolkl.  Výsledky hodnocení ukázaly, že tablety se v případě použití láhve dobrovolníkům polykaly lépe o 60 procent ve srovnání s ostatními metodami. Technika sklonění hlavy vpřed byla u kapslí o 88 procent účinnější než ostatní metody.

Snížení rizika

Výzkumníci přiznávají, že po úspěchu s oběma metodami polykání, se je snaží nyní blíže seznámit veřejnost. Lékaři a lékárníci by měli pravidelně pacienty na obě techniky odkazovat. Snižuje to riziko, že pacienti spolykají méně tablet, než je jim předepsáno nebo léčbu zcela přeruší. Pokud je to vůbec možné, lékaři by se měli uchýlit k přípravkům podobným lékům s menšími nebo různými tvarovanými tabletami. V zásadě by člověk měl tablety vždy konzumovat ve vzpřímené poloze a zapít je dostatečným množstvím tekutiny.

Autor:

-jpo- Zpracováno podle S. Ratgeber a vylecime.cz

info@penzista.net

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..