Jak správně používat pojízdné chodítko neboli rolátor

Srp 06 2016

Zakoupili jste si své první chodítko nebo ho zakoupili vašemu partnerovi, rodiči nebo známému? Pro něj je pohyb s pojízdným chodítkem neboli rolátorem novou věcí, proto byste měli dbát na to, aby jeho používání bylo správné.

Při chůzi s chodítkem by měly být rukojeti nastaveny do výšky zápěstí při vzpřímeném postoji s rukama podél těla. Při nastavování výšky rukojetí stůjte vždy za rolátorem. Rukojeti by měly být nastaveny běžně ve výšce zápěstí.

Nejčastější chyby, které se provádějí , je nastavení rukojetí příliš vysoko, uživatel rolátoru není těsně u rolátoru, ale pohybuje se daleko za ním. Tento pohyb s rolátorem kompenzuje celkově špatným držením těla. Existují výjimky z tohoto pravidla. Rukojeti rolátoru bývají úmyslně nastaveny výše z léčebných důvodů, například při fyzioterapii nebo při nácviku chůze. Také kvůli nemoci nebo pohybovému handicapu.

Další tipy při užívání rolátoru

S rolátorem choďte vzpřímeně. Vzdálenost mezi rolátorem a vaším tělem by měla být minimální, abyste získali maximální podporu při chůzi a bezpečnost, kterou vám rolátor přináší.

Při pohybu s rolátorem byste se měli dívat vpřed a ne nikam dolů a netlačit rolátor ve velké vzdálenosti před sebou. To může zapříčinit pád nebo nevyvážené držení těla s nerovnoměrným zapojením pouze určitých svalových skupin.

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..