Jak zpomalit opotřebování kloubů

Pro 05 2017

Pokud se ozývají klouby, jsou to nejčastěji kolena a kyčle. Ale i ve vyšším věku to mohou být i jiné klouby, které se mohou opotřebovat. I přesto je důležité zůstat tělesně aktivní. Škodí příliš málo pohybu, na druhou stranu mnoho pohybu rovněž. Kdo svá kolena zatěžuje příliš, může se ve svých aktivitách blížit organismu vrcholového sportovce, který klouby zatěžuje intenzívně a jednostranně.

Opotřebování kloubu není jen otázkou věku, i mladí jedinci s klouby čas od času bojují. Ovšem mezi lidmi 60+ se shutterstock_578551033vyskytuje nějaký stupeň artrózy u každého druhého. Kloubní chrupavka se stává s věkem nesouvislá a potrhaná, tím jak se s léty opotřebovává pohyblivé spojení mezi kostmi.

Opotřebení kloubů mívá mnoho příčin

Progrese opotřebení kloubů, je v závislosti na věku zcela individuální. Úlohu v tom hrají genetické dispozice, chybné postavení například kyčlí a určité nemoci, jako je osteoporóza nebo dna. Tato nemoc může poškození kloubů urychlit.

Často se podepíše na našich kloubech i životní styl. Nejčastější rizikové faktory jsou nedostatek pohybu a nadváha na straně jedné, extrémní požadavky a často jednostranná zátěž na straně druhé.

Které klouby jsou nejčastěji postiženy artrózou?

Známky opotřebení se nejdříve začnou projevovat na velkých, tzv. váhonosných kloubech, jako jsou kyčle a kolena. Mezi rizikové však patří také klouby prstů a rukou, nohou a palce, ramene nebo lokte. Postup artrózy je možné často zadržet nebo přinejmenším zmírnit. Kdo své klouby používá správně, udržuje je promazané a správně vyživované, chrání také chrupavku, která pokrývá kosti v místě kloubního spojení. Pravidelný sport dodává sílu svalům, které jsou oporou kloubu. Pokud jsou ve své činnosti klouby na rukou a na loktech nadměrně přetěžovány, je správné je uvolnit a eventuálně posilovat gymnastickými cviky, které činnost způsobující přetěžování kompenzují.

Jak se opotřebení kloubů projevuje

Většinou se projeví po fázi klidu, například po delším ležení, nočním spánku, kdy jsou postižené klouby velmi ztuhlé, trvá chvíli, než se opět dostanou tzv. do chodu. Tento pocit zažívají všichni artrotici, když dlouho sedí a potom vstanou. Klouby je také začnou bolet, když dlouho stojí, stoupají do schodů nebo přetěžují kloub nějakým jiným neobvyklým pohybem. Lékaři hovoří o těchto počátečních příznacích jako o náběhové, zatěžující nebo únavové bolesti.

Při artróze se bolesti přemáhají

Léčba artrózy se skládá z celé řady léčebných opatření. Artróza se už nevyléčí de novo, ale je možné příznaky mírnit a opotřebení kloubů leckdy zbrzdit. Alfou a omegou je pro postižené pacienty stále znovu pohyb. Kdo svá kolena a kyčle šetří, urychluje tak jen obroušení chrupavky. Cílené gymnastické cvičení a správně dávkovaný a ke kloubům přátelský sport jsou především důležité v počáteční fázi artrózy. Mohou být nápomocné ovšem i v pozdější fázi léčby.

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

 

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..