Je kolísání tělesné hmotnosti normální?

Zář 01 2019

Čím častěji se stavíme na váhu, tím více se nám zdá, že naše tělesná hmotnost lítá nahoru a dolů. Je to normální a co se za tím může skrývat? Pokud se snažím zhubnout a ručička na tělesné váze nám prozradí, že se nám podařil shodit první kilogram, je to dobrý začátek. S euforií si stoupneme na váhu příští den na váhu a výsledek? Kilogram, který zmizel, je zpátky. Co je tedy špatně?

Kolísání váhy během dne o 1,2 až 3 kilogramy je normální a člověk by se jím neměl přehnaně zaobírat. Často se jedná o zadržování vody v těle, především pokud nedodržujeme pravidelný pitný režim a váha tak může přechodně stoupnout. Pokud zase kila zmizí, váha se vrátí na původní hodnotu.

Kolísání váhy kvůli zadržování vody

Proč tělo během dne zadržuje tekutinu, může mít různé důvody. V zásadě je to pro nás o to lehčí, protože z 60 procent se lidský organismus sestává z vody. Voda může například stagnovat v nohách, když dlouho sedíme. Pohybem nebo přes noc se znovu tekutina z nohou transportuje pryč. Svou roli sehrávají ženské hormony. Děje se tak u žen, především v druhé polovině menstruačního cyklu. Dochází k lehkému zadržování vody v těle, které se může projevit na váze.

Inzerce
Také sport ovlivňuje tělesnou hmotnost

Ke krátkodobému zadržování vody dochází také při sportu. Neboť po pevné tréninkové jednotce váže tělo přechodně více vody do tkání a náhled vážíme kvůli sportu více než předtím. Tato kolísání váhy se ovšem normalizují ovšem velmi rychle.

Také zácpa může ovlivnit tělesnou váhu. Pokud je zaplněno střevo, může být rozdíl v hmotnosti až jeden kilogram. Pokud jste navštívili toaletu, můžete mít oproti předchozí době mít váhu o něco nižší.

Vadí vám kolísání váhy? Nestoupejte na váhu každý den

Pokud vás kolísání vlastní váhy znepokojuje, pak byste se neměli vážit každý den. Pokud zkontrolujete vaši váhu pouze jedenkrát týdně, je to dostatečné proto, abyste ji udržovali pod kontrolou. Případně si stoupejte na váhu ve stejnou denní dobu a potom, co jste navštívili toaletu. Ovšem nezanedbávejte kontrolu nad svou tělesnou hmotností zcela, jak doporučují odborníci na výživu. Zejména lidé, kteří jsou náchylní k obezitě, by mohli snadno nabrat deset kilogramů, aniž by si to uvědomili.

Pokud vaše tělesná hmotnost kolísá o více než 3 kila a děje se tak dlouhodobě, měli byste se poradit s lékařem. Platí to pro nevyjasněný váhový přírůstek, stejně tak pro ztrátu hmotnosti bez jakékoliv jasné přestavby ve vašem jídelníčku. V takových případech se za výkyvy hmotnosti mohou skrývat nemoci. K nim patří nemoci štítné žlázy, nemoci srdce nebo diabetes.

Kontrola váhy slouží u některých nemocí pro vyhodnocení správnosti její terapie

Při selhávání ledvin a srdce je nutná kontrola hmotnosti každý den kvůli posouzení vhodnosti léčby a pro kontrolu samotného průběhu nemoci. Na tělesnou váhu mají vliv i některé léky. Kdo má často pocit těžkých nohou nebo oteklé kotníky nebo vedle kolísání váhy také další zdravotní potíže, měl by rovněž navštívit lékaře.

 

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

 

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.