Krémy s obsahem kortikoidů

Čvc 10 2015

Kortikoidy jsou látky, které se vyrábí synteticky. Jejich účinek je shodný s účinkem kortisolu, látky, která se tvoří přirozeně v kůře našich nadledvin. Říká se jím rovněž stresové hormony. Nejčastěji se s nimi setkáme ve formě různých mastí a gelů.

Předepisují se proto především při kožních problémech a slouží vždy k vnějšímu užití. Natírá se jimi postižený povrch kůže. Používají se pro zmírnění zánětlivých nebo alergických projevů kůže, jako jsou ekzémy, při popáleninách 1. nebo 2. stupně, při bodnutí hmyzem. Nebo také při závažnějších onemocněních jako jsou neurodermatitida nebo psoriáza neboli lupénka. V tomto případě se opět využívá tlumení imunitního systému. V tomto případě pro potlačení projevu autoimunitního onemocnění, jakým je lupénka. Mezi nejznámější patří například mast Hydrocortison nebo Triamcinolon. Jako silnější látka se také používá Betamethason jako lokálně aplikovaný mast nebo gel v kožním lékařství.
 

Tyto látky způsobují ústup zánětlivých a alergických projevů v kůži. Ustupuje svědění a zarudnutí kůže. Látky se používají ve velmi rozdílných silách. U většiny látek se používá při jedné aplikaci asi 0,5 mg účinné látky.

Přípravky se zpravidla užívají dvakrát denně. V dostatečně silné vrstvě se aplikují na povrch kůže a lehce se vmasírují.

Pravdou je, že kortikoidy rychle a účinně pomohou. Mají však také své nežádoucí účinky. U delšího používání kortikoidových (kortizonových) mastí může docházet v místě aplikace ke ztluštění kůže. Mohou se objevit také rušivé pigmentové skvrny – pigmentace. Proto dodržujte bezpodmínečně lékařem předepsanou dávku.  Se zbylým krémem nezacházejte libovolně a poraďte se s lékařem nebo lékárníkem.

 

 

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..