Sport a umělý kloub

Říj 10 2019

I pro ty, kteří mají umělé klouby, je důležitý pohyb. Ovšem ne každý sport je pro umělý kloub vhodný. Co radí experti? Pavel R. chodí hrát pravidelně beachvolejbal. To by ani nestálo za řeč, kdyby tento 77-letý muž neměl umělý kolenní kloub. V roce 2015 podstoupil operaci. Od té doby se v jeho levém koleni nachází totální endoprotéza, tj. kompletní umělý kolenní kloub složený z kovu a umělé hmoty.

Pády a trhavé pohyby jsou kritické

To, že hraje Pavel R. volejbal, považují odborníci za ne příliš vhodné. Nakonec volejbal nepatří právě k disciplínám, které lékaři pacientům s náhradou kolene doporučují. Riziko pádu a síly, které u často trhavých šokových pohybů na klouby působí, je velké. Obecně ovšem lékaři pacientům s umělými klouby pohyb doporučují. Trénink posiluje svaly a vazy, což přispívá k tomu, že funkce kloubu je posilována a zůstává stabilní.

Čím více svalové hmoty, tím lépe se může člověk věnovat sportu. Ovšem příliš velký tlak na protézu bez vazů a svalů, které kloub chrání a stabilizují, povede k rychlejšímu opotřebení. Materiál se o sebe tře navzájem, opotřebovává se a endroprotéza se může uvolnit z kosti, v které je fixována.

Inzerce
Na co byste měli dávat pozor

Teprve po třech až šesti měsících je umělý kloub plně nahrazen a protéza je narostlá na kostech. Platí to především o umělých kyčelních kloubech. Potom se může člověk věnovat sportu. Před tím by měl být jeho pohyb spíše mírnější a volnější.

Vyvarujte se nárazovým sportům, kde dochází k náhlým změnám pohybu nebo můžete rychle spadnout. Jedná se o tzv. high impact sporty, kde jsou typické dopady.

Optimální je věnovat se pohybu 3x do týdne po 45 minutách. A k pohybovým aktivitám počítáme i svižnější chůzi.

Čím více pacient sportoval před zákrokem, tím rychleji a lépe se může po operaci adaptovat a začít opět s pohybem. Pokud člověk ovládal dobře nějaký sport, je velká šance, že se do něj dobře znovu dostane.

Nepřeceňujte se. I s malými aktivitami uděláte pro váš pohyb a zdraví hodně. Jezděte na kolo, choďte na vycházky. To funguje dobře.

Nejvhodnější druhy sportu

Pokud jde vše dobře, vydrží kolenní a kyčelní protéza v těle 15 až 25 let. Cvičením a sportem mohou pacienti s umělými kloubem komplikacím předcházet. U umělých kolen radí lékaři walking, jízdu na kole, aquafitness, plavání, vycházky do hor s holemi nebo tanec.

Velmi vhodné jsou plynulé pohyby, kde nepoužíváme žádný trhavý pohyb. U umělých kyčlí se hodí ještě veslování nebo aerobik, ale ten bez skoků. U vysoce kontaktních sportů, jako jsou týmové sporty, fotbal, košíková, bojový sport nebo právě volejbal, se zvyšuje riziko, že dojde k poškození protézy, a tyto sporty pro umělý klouby vhodné nejsou.

 

 

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

 Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..