Únorové zdravotní porady

Úno 20 2019

Urologická poradna

 

Jde mít lepší sex? 

Manžel má již delší dobu problémy s erekcí, ale nechce o tom mluvit. Mohu mu nějak pomoci?

(čtenářka 56 let) 

Intimní problémy, jako je například právě selhání erekce, skutečně nejsou pro muže něčím, čím by se chtěli chlubit.

Odpovídá MUDr. Josef Stolz, MBA, urolog, UroKlinikum Praha

Přitom se vůbec nejedná o ojedinělý problém, s erektilní dysfunkcí se trvale nebo občasně potýká až 40 procent mužů ve věku 35-60 let. Pokud budete chtít se svým partnerem jeho problém řešit otevřeně, čiňte tak šetrně, abyste mu nezpůsobila psychický blok. U mladších mužů je nejčastější příčinou poruch erekce psychika. S přibývajícím věkem se ale může jednat o indikace vysokého krevního tlaku, cukrovky, ale také srdečně-cévních onemocnění, jako je například kornatění tepen. I v tomto případě platí, že nejlepším lékem je prevence, tedy vyvarovat se všech rizikových faktorů, jako jsou kouření, přílišná konzumace alkoholu nebo přejídání. Erektilní dysfunkci ale mohou způsobit i porucha topořivých těles, nervové soustavy či hormonální změny. Pokud problémy přetrvávají, doporučte svému manželovi, aby svůj zdravotní stav nechal posoudit odborníkem.

 

Oftalmologická poradna 

 

Jak pečovat o dětský zrak? Jak dlouho můžu nechat dítě koukat na tablet? 

Odpovídá: MUDr. Petra Teplanová, oční lékařka, Dětské oční centrum Kukátko

 

Nejkritičtějším obdobím ve vývoji zraku jsou u dětí první roky života, zrak se totiž po narození u dětí teprve vyvíjí a jakákoli komplikace může zrak při zanedbání léčby natrvalo poškodit. Důležité proto je, aby rodiče v případě výskytu jakýchkoli očních vad v rodině, anebo pokud mají jakékoli pochybnosti, co nejdříve vyhledali odborného lékaře a nechali zrak dítěte vyšetřit. Pravidelné oční prohlídky jsou často jedinou možností, jak oční vadu zjistit, proto je vhodné absolvovat oční prohlídku i v případě, že žádné příznaky oční vady u dítěte nepozorujete. Výhodou dnes je, že špičková pracoviště umí vyšetřit i docela malé, nespolupracující a nekomunikující děti, takže lze většinu očních vad odhalit prakticky od šestého měsíce věku. Kontroly jsou důležité právě pro včasné zachycení jakékoli poruchy zraku a pro co nejrychlejší zahájení léčby. Pověry, aby se dítě nedívalo zblízka na televizi, aby si nezkazilo oči, nemají na dětský zrak a vznik zrakových vad žádný vliv. Očním vadám nelze předejít, protože jsou vrozené nebo dědičné. Jejich důsledky lze napravit nebo alespoň zmírnit včasnou diagnostikou a včasným zahájením léčby. Každopádně i u zraku platí, že čím více podnětů, tím lépe – dítě by mělo práci na blízko střídat s hrou venku a střídat tak pohledové vzdálenosti.

 

Diabetologická poradna

 

Co kromě léků může pomoci v léčbě cukrovky? Mohou nemoc ovlivnit sami pacienti?

Na úspěchu léčby se velkou měrou podílí sám pacient. Proto je důležité, aby své nemoci i léčbě dobře rozuměl a

Odpovídá: MUDr. Marta Klementová z kliniky DiaVize Praha

přijali potřebné změny režimu za své. Diabetes je totiž léčitelné onemocnění, kdy lze změnami životního stylu, léčbou a důslednou prevencí komplikací výrazně zlepšit jeho průběh. Důležité je najít diabetologické centrum, kde mají jako prioritu nastavení léčby na míru podle individuálních potřeb a nejmodernějších postupů. Zároveň by v centru měli pacienta podporovat a motivovat v potřebných změnách, například zvýšení pohybové aktivity, vyvážení jídelníčku, redukci hmotnosti.  Novinkou v ČR jsou vzdělávací, motivační formy individuálních nebo skupinových sezení diabetiků s odborníky.

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..