Už jste slyšeli o matcha čaji?

Bře 31 2019

Původně pochází z Číny, odkud ho ve 12. Století přinesl japonský mnich do Japonska. Zde se stal velmi populárním a součástí konzumace nejvyšších a nejvlivnějších vrstev v Japonsku. Je to nejcennější zelený čaj, který v sobě skrývá velké množství vitamínů a antioxidantů. Stále více začíná být matcha čaj populární i v Evropě. Jak na tento zelený prášek nahlížejí odborníci na výživu.

Zastínování rostliny tři týdny před sklizní

Matcha čaj se připravuje pomocí zvláštní bambusové metličky zvané chasen.

Matcha čaj je sytě zelený. Sám se tím od ostatních druhů čaje zásadně odlišuje. Jsou to najemno pomleté dužniny rostliny čajovníku čínského. Sytě zelená barva je výsledkem procesu pěstování, kdy pěstitelé tři týdny před sklizní umísťují keře rostlin do stínu. Zvyšuje se tak uměle tvorba chlorofylu v listech, které barví listy do sytě zelena. Matcha čaj se na rozdíl od ostatních druhů čaje ve vodě plně rozpouští. To má také vliv na zbarvení. Matcha čaj se připravuje pomocí zvláštní bambusové metličky zvané chasen. Ta umožňuje vyšlehat zalitý prášek čaje takovým způsobem, aby se čaj zcela rozpustil. Jedná se o skutečný obřad, při kterém se prášek přelívá vodou o teplotě 80 stupňů. K čaji se může přidat i našlehaná mléčná pěna. Prášek pochází jen z dužniny listu, neboť pletivo listů odstraňují pěstitelé už před zpracováním v Číně a Japonsku.

Není to levná záležitost – 20 g za 130 Kč

20 g matcha čaje té správné kvality přijde na nějakých 130 Kč. Čaj má čerstvou, jemnou a intenzívní chuť. Především u hustě tekutých variant jako je koicha, kde je rozpuštěno asi 2,5 g v 50 ml vody, je prášek dobré kvality důležitým předpokladem pro poživatelnost. Méně kvalitní prášek matcha čaje chutná hořce. Milovníci čaje si užívají nanejvýše řidčí formu usucha (až 1 g na 60 ml) nebo k přípravě jiných pochutin. Matcha může být i součástí smoothies, jogurtů a čokolády. Matcha výrazně ovlivňuje jejich chuť.

Reklama
Matcha čaj by se měl skladovat v chladu

Aby se udržela chuť a obsahové látky co nejdéle, radí odborníci skladovat prášek matcha čaje zabalený v lednici ve vzduchotěsném obalu. Tím se zabezpečí, že neporušené balení po otevření vydrží čerstvé tři až čtyři týdny. Před otevřením by se mělo balení nechat zahřát na pokojovou teplotu.

Zelené čaje obsahují stejně jako matcha čaj kyselinu šťavelovou. Tato látka může bránit příjmu některých minerálních látek, jako je hořčík, vápník nebo železo, do těla. Z toho důvodu by se měl konzumovat matcha čaj užívat alespoň s hodinovým odstupem od příjmu železa.

Nečekejte hned zázraky

Epigallokatechingalát patří mezi nejvýznamnější antioxidanty působící preventivně proti poškození buněk volnými kyslíkovými radikály.

Člověk by neměl od matcha čaje okamžitě čekat zázraky. Zdravotní účinky čaje se projeví teprve až při dlouhodobější konzumaci a musí být spojeny také s vyváženou stravou. I přesto  obsahuje matcha čaj mnoho zdraví prospěšných látek jako jsou vitamíny. K dalším prospěšným látkám patří polyfenoly a katechin. Především EGCG neboli epigallokatechingalát. Pokud se správně užívá, má EGCG preventivní účinek na nemoci srdce a cév a na mozkovou příhodu. Umí mírnit poškození způsobené usazeninami amyloidu. EGCG může také ovlivnit pozitivně různá vývojová stadia rakoviny. Ovšem mnoho studií bylo provedeno na experimentech in vitro nebo na zvířatech a mají jen omezenou průkazní hodnotu. Zdali mají látky přítomné v mača čaji skutečně příznivý vliv na zdraví, není možné zcela jednoznačně zodpovědět.

Závěrem je třeba říci, že matcha čaj stejně jako ostatní zelené čaje je zdravý. Pokud se dodrží správný postup přípravy tohoto nápoje, konzumujeme v něm více prospěšných látek než u čajů ostatních. Nevýhodou je cena a podle druhu může být návykový.

 

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..