Užitečná online poradna „Znám své léky“ vám pomůže lépe poznat léky, které užíváte

Úno 16 2018

Nebezpečí spojené s nevhodným souběžným užíváním léků či s jejich reakcí na jinak zcela neškodné potraviny se dlouhodobě podceňuje. Například každý desátý Čech přiznává, že při užívání léků nikdy nedbá instrukcí lékaře nebo informací obsažených v příbalovém letáku. Tento fakt prozradil výzkum realizovaný agenturou StemMark mezi 560 pacienty.

Z výzkumu dále vyplývá, že až 50 procent Čechů někdy neužívá léky na předpis podle instrukcí lékařeznam_sve_leky či příbalového letáku, že pouze 34 % pacientů čte příbalový leták u každého předepsaného léku, že 60 procent Čechů někdy léky nedobírá podle instrukcí lékaře a že až 25 procenty, tedy každý čtvrtý, si někdy dávkuje lék svévolně. Je přitom prokázáno mnoha studiemi, že souběžným užíváním léčiv, získávají účinné látky v lécích velmi odlišné vlastnosti. Nevhodné kombinace léčiv mohou mnohonásobně zvýšit účinky jednotlivých léků, nebo je naopak zcela potlačit.  Ve výsledku tak může docházet ke zvýšenému ohrožení zdraví pacienta a selhání či prodloužení léčby.

Asociace inovativních farmaceutických firem ve spolupráci se společností Infopharm otevřela online poradnu, která je dostupná na webových stránkách www.znamsveleky.cz. Tazatel na této webové stránce vyplní seznam všech léků, které užívá, a uvede svou e-mailovou adresu. Dotaz je zpracován a odpověď obdrží tazatel do dvou dnů. U složitějších případů nejpozději do sedmi dnů. Tazatel se dozví, zda jím zadané léky se nějak vzájemně ve svém účinku ovlivňují, neboli interagují, a jakých přírodních přípravků, nebo i bylinek, by se měl tazatel vyvarovat. Od začátku provozu poradnu navštívilo během dvou měsíců 750 tazatelů.

Ze zjištěných interakcí s potravinami uveďme například fakt, že některé ženy užívající třezalkový čaj souběžně s hormonální antikoncepcí, ovulovaly. Došlo k uvolnění jejich zralého vajíčka do vejcovodu. Třezalkový čaj tedy může zrušit účinek antikoncepční pilulky.

Chcete-li tedy lépe poznat své léky, navštivte online poradnu na www.znamsveleky.cz.

 

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..