V období po menopauze je důležité dbát na to, že netrpíte nedostatkem vitamínu D

Pro 07 2017

S nastupující menopauzou dochází postupně k vyhasínání funkce vaječníků a tím klesající tvorbě ženského pohlavního hormonu estrogenu. Ten má v ženském těle velký význam. Podílí se na správném fungování mnoha orgánů, které obsahují na svém povrchu receptory vázající právě estrogen – mozek, cévy atd. To se týká i kostí. Kost je během našeho života neustále obnovována. Aby byl metabolismus kosti v rovnováze, převažuje novotvorba kosti nad její resorpcí, tj. jejím vstřebáváním. Estrogen má na tento proces ochranný vliv. Při nástupu klimakterických shutterstock_154070018potíží však v nedostatku estrogenu tento ochranný vliv vymizí a začíná převládat resorpce kosti. Důsledkem toho je snížení hustoty kostního minerálu a jedním z doprovodných příznaků klimaktéria je i řídnutí kostí, cizím slovem osteoporóza. Řidší kost je pak daleko více náchylná na různé typy zlomenin. Nejčastěji to bývají zlomeniny krčku stehenní kosti. Ty se objevují většinou jako následek pádu.

Když se řekne denzitometrie

U žen, kde se předpokládá riziko osteoporózy, se provádí speciální vyšetření, které se nazývá denzitometrie. Měří se při něm hustota kostního minerálu. Pokud je nedostatečná, je nutné zahájit terapii, například hormonální substituční léčbou, kdy se podávájí pilulky s ženskými pohlavními hormony neboli látky typu bisfosfonátů nebo SERM (selektivní modulátory estrogenových receptorů). Dle posledních zjištění je však důležité, aby takto léčené pacientky měly dostatečnou hladinu aktivního vitamínu D v krvi a byly jím tedy dostatečny zasyceny neboli saturovány. Jde o vitamín D3, který se nazývá kalcitriol.
Pro dostatek vitamínu D v těle je důležitý slunečný svit

Pro dostatečné množství tohoto vitamínu v našem těle je důležité sluneční záření. Pomocí UV záření dochází k přeměně neaktivní formy cholekalciferolu v kůži na další předstupně vitamínu D3. Následně dochází k chemické úpravě v játrech a ledvinách, až se vytvoří konečná aktivní forma vitamínu D. Ten je zodpovědný za vstřebání důležitého minerálu vápníku ve střevě. Aby byla tedy léčba osteoporózy účinná, je důležité, aby lidské tělo bylo v dostatečné míře nasyceno právě vitamínem D.

Jeho nedostatkem trpí nejen senioři právě v zimních měsících, kdy je nedostatek slunečního svitu. Je důležité vitamín D při nedostatku suplementovat, neboli dodávat zvenčí. Podle průzkumu provedeného v ČR na vzorku seniorů, trpěla celá polovina nedostatkem vitamínu D i v letních měsících. Vina se přisuzuje buď intoleranci, nebo tím, že především senioři bydlící v domově pro seniory mohou trpět nedostatkem pobytu na slunci.

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

 

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..