Ve vyšším věku je důležité nejprve cvičit svalstvo, potom vytrvalost

Úno 09 2019

Pokud se rozhodnete trénovat na výdrž nebo vytrvalost, měli byste se snažit nejprve posílit svalstvo. To je důležité hlavně pro svaly v okolí kolen, které tak později daleko snadněji snášejí zátěž při vytrvalostním tréninku. Ve vyšším věku se můžeme setkat s již počínající atrofií kosti i svalů, pro kterou je charakteristický jejich úbytek. Klouby proto nejsou dostatečně stabilizovány pro svou funkci.

Doporučeno je i vyšetření lékařem. Ten by měl vyloučit možné zdravotní překážky. V prvních týdnech tréninku je vhodné si například pravidelně kontrolovat krevní tlak. Ńa začátku cvičení je dobré si nechat pár vhodných cviků ukázat od fyzioterapeutů.

Trénované svaly chrání klouby

Při ohýbání a natahování kolen se dají posilovat a trénovat svaly jak na přední straně stehna,  tak i na ActiveDaysRekondicniPobytSeniorizadní straně stehna. Zátěž je vhodné přizpůsobit věku, i když se koleno cítí zdravě.  Začněte v pomalejším tempu. Jednou až dvakrát týdně ohýbat kolena na začátku vystačí. Při cvičení je důležitá spustit dostatečně hýždě, aby stehna zaujmula vodorovnou pozici. Pokud kolena bolí, je vhodné hýždě spustit jak to jen lze. Bolesti jsou vždy varovným signálem. Při opakujících se potížích se zeptejte pro jistotu svého terapeuta, jak byste si měli počínat. Při kloubních problémech je důležité vybrat cvičit, která jsou při určité diagnose kloubů pro cvičení vhodná a kolena, co nejméně zatěžují. Mnohdy nejsou vhodná vůbec žádná.

Správné cvičení se rozpozná už během následujících dní.  S trénovanými a posílenými svaly v okolí kloubu se snadněji pohybujeme do schodů nebo snadněji nosíme i nákupní tašky. Také příznaky, například artrózy, se mohou zlepšit.

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..