Ve vyšším věku můžeme citlivěji reagovat na změny počasí

Čvc 18 2018

Velká část populace má zkušenost s tím, že počasí má vliv na to, jak se cítí. Pokud tomu tak opravdu je, dá se s nepříznivými vlivy počasí leccos dělat. Počasí nenechává naše tělo jen tak ladem. Když se například v zimě blíží teploty nule, je to pro naše tělo vyšší zátěž, aby udrželo svoji provozní teplotu. Krevní cévy a svaly se stahují a máme pocit, že mrzneme. Tato reakce ve skutečnosti vyrábí teplo a chrání náš organismus před podchlazením. Opačně je tovlivy pocasi v horkých dnech. Při nich se začíná tělo potit, aby dosáhlo ochlazení.

Počasí ovlivňuje náš zdravotní stav 

Reakce našeho těla nejsou ovšem pouze o pocení a mrznutí. Na počasí citliví lidé jsou například přesvědčení o tom, že jejich klouby je při chladných teplotách bolí, nebo při náhlých změnách počasí je bolí hlava. Je to vše jen fantazie?Studie vypátraly, že některé nemoci nebo zdravotní potíže se opravdu více objevují při určitých změnách v povětrnostních podmínkách a klimatu. Na základě toho mohou tyto změny počasí přetěžovat tělo natolik, že je výsledkem bolest hlavy nebo únava. Kromě dýchacích potíží při vlhkém a chladném počasí, se objevují migrény při intenzívním záření slunce nebo nižším tlaku vzduchu a srdeční potíže při nízkých teplotách. To je způsobeno stažením cév během chladného počasí. Tím stoupá riziko srdečního infarktu, protože srdce je více zatíženo vlivem zúžených míst v průběhu koronárních tepen.  

Počasí samotné však neznamená automaticky potíže

Může jen posílit nebo spustit predispoziční faktory. Koleno, které je zdravé, nebude obtěžovat při vlhkém chladu, ale jen tehdy, pokud se už u něj vytvořila nějaká poškození, která se doposud nestačila navenek projevit. Náchylnost k vlivům počasí se nezvyšuje pouze s přibývajícím věkem. Starší lidé mají ovšem více slabých míst, které vlivem nepříznivých podmínek počasí vyvolávají těžkosti. Proto může vzniknout subjektivní dojem, že starší lidé častěji trpí při změnách počasí pouze sami. 

Citlivost na změny počasí se dá ovlivnit

Proti změnám počasí pomáhá dobře fungující imunita. Zda máme při změněném počasí vykonávat fyzické aktivity, je otázkou pro konzultaci s lékařem. Dále pomáhá vyvážená pestrá strava, dostatek pohybu, pravidelné návštěvy sauny, dostatek spánku, vyhýbání se stresu, a také otužování například ve sprše.

Autor:18

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..