Vitamíny u seniorů

Čvn 09 2017

Ve výživě seniorů často chybí dostatek masa, ovoce a zeleniny. Z toho důvodu může být tělo nedostatečně zásobeno zvláště vitamíny ze skupiny B a C. S vyšším věkem je také omezena schopnost kůže vytvářet pod působením slunečních paprsků provitamín D, z kterého se potom později v játrech a ledvinách tvoří aktivní forma vitamínu D. Vitamín D je důležitý pro správné vstřebávání vápníku z trávicího ústrojí – minerálu nezbytného pro správné složení kostní hmoty. Zvyšuje se tak riziko ztráty kostní hmoty, tzv. osteopenie, až řídnutí kostí, kdy hovoříme o osteoporóze. Denní doporučený příjem vitamínu D je ve věku nad padesát let zvýšen na 10 µg, u osob starších sedmdesáti let dokonce 1,5 x násobně více.

Ve stáří dochází často k úbytku neboli atrofii žaludeční sliznice a zpomalení střevní peristaltiky, tedy pohybu střev, a snížené tvorbě kyselých žaludečních šťáv. V důsledku toho může organismus trpět nedostatkem vitamínu B12.

Nesprávné poměry ve složení střevní mikroflóry, v důsledku nedostatku některých probiotických bakterií, kterévitamins přispívají ke správné funkci a zdraví trávicího traktu, mohou mít za následek nedostatek kyseliny listové (vitamínu B9), vitamínu B6 (pyridoxinu) a vitamínu K, důležitého pro správnou srážlivost krve.

Nedostatek výše popsaných vitamínů se dostavuje především u křehčích seniorů, většinou dlouhodobě nemocných na lůžkových odděleních nemocnic, a u seniorů starších 80 let především v domovech pro seniory.

Užívání vitamínů A, C, D, E 

Suplementace vitamínem D je důležitá pro snížení rizik spojených s výskytem tzv. osteoporotických zlomenin – zlomeniny krčku kosti stehenní, zlomeniny zápěstí nebo páteřních obratlů. Ovšem pozitivní vliv má podávání vitamínu D ve vyšším věku i na činnost svalů a centrální nervovou soustavu.

Dodávání vitamínů A, C a E jako tzv. antioxidantů jako prevence stařecké makulární degenerace a věkem podmíněné katarakty, nebylo prokázáno. Mnohé studie přinesly důkazy o pozitivním vlivu těchto antioxidantů na kognitivní funkce, jako je např. paměť, myšlení atd. Podávání vitamínu D by navíc mělo být konzultováno s ošetřujícím lékařem.

Seniorům by měla být zdůrazňována potřeba pestrého a vyváženého jídelníčku. Mnohdy to však ze zdravotních nebo socioekonomických důvodů může být často těžce splnitelné.

Doporučené denní dávky vitamínů u seniorů (muži/ženy) v ČR:

Vitamín A

1,0 mg/1,8 mg

Vitamín B1 1,0 mg
Vitamín B2 1,5 mg
Vitamín B6 1,4 mg/1,2 mg
Vitamín B12 3,0 µg
Vitamín C 100 mg
Vitamín D 10 µg
Vitamín E 12 mg/11 mg
Vitamín K 80 µg/65 µg
Biocin 30-60 µg
Kyselina listová 400 µg
niacin 13 mg

Zdroj: Společnost pro výživu o.s. (SPV). Referenční hodnoty pro příjem živin. výživaservis s.r.o., Praha. 2011. 192 s.

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..