Zdravě se stravovat v každém věku

Srp 16 2015

Zdravou a vyváženou stravu by měl mít člověk v každém věku. Na co by ovšem měli brát ohled senioři. Francouzský filozof Jean-Jacques Rousseau kdysi prohlásil, že štěstí se skládá ze „solidního bankovního konta, dobré kuchařky a bezchybného trávení“. Právě dvě ze tří věcí se vztahují k jídlu. Takové hodnocení by sdílelo s Rousseauem asi hodně lidí. Neboť jídlo znamená víc než jen příjem potravy. Je také důležité pro kvalitu našeho života. Ten, kdo se správně stravuje, může vykonat hodně pro to, aby zůstal zdravý a předcházel nemocem.

Bohatá a mnohočetná strava je triumfem

S přibývajícím věkem se proto vyplatí, dbát na to, co máme právě na talíři. Lidé nad 65 let přitom nepotřebují v zásadě rozlišný stravovací plán než mladší ročníky. Doporučení pro zdravou výživu jsou pro mladší a starší věkové ročníky shodné. Čerstvé ovoce a zelenina a celozrnné obilné produkty by měly být častěji součástí jídelníčku, maso a strava bohatá na tuky a hodně sladkého naproti tomu pouze v určité míře. Kromě toho radí odborníci na výživu dopřát si denně mléčné výrobky a alespoň jednou týdně rybu.

Potřeba energie klesá v průběhu života

V druhé polovině života mají ovšem lehké úpravy stravy smysl. Látková výměna prochází přestavbou, zastoupení svalstva v těle se snižuje, množství tukové tkáně naopak roste. Vede to k tomu, že lidé mají ve stáří menší energetickou spotřebu než mladí. 65-letý muž potřebuje na den o 330 kcal méně než 25-letý mladík. U žen je to ještě více. Rozdíl je ve stejném věkovém srovnání dokonce 170 kcal.


Tohoto faktu by se měli senioři držet, pokud si nechtějí vypěstovat nadváhu, která má zhoubný vliv na cukrovku a potíže s klouby. Starší organismus také hůře přijímá vitamíny a jiné živiny. Měl by jich tedy přijímat vyšší množství.

S věkem se snižuje pocit chuti a žízně

S věkem klesá chuť k jídlu. Pak bývá na druhou stranu problémem nedostatek přijaté potravy. To se děje především u seniorů nad 75 let. Navíc mohou trpět problémy s polykáním nebo nemocemi jako je demence, která potřebu jídla zřetelně omezuje. Stejně tak to platí i pro pocit žízně. Starší lidé by proto měli dbát na dostatečný příjem tekutin. Nedostatek tekutin může narušit koncentraci, trávicí procesy a zhoršit suchost pokožky. Odborníci radí přijímat ve stáří 1,3 až 1,5 litru tekutin denně. V některých případech, třeba v létě, ještě více. Kdo má sklon k nižšímu příjmu tekutin, by měl mít před sebou během dne stále plnou sklenici vody.

Nemoci ovlivňují plán příjmu potravy

U postižení ledvin, srdečních slabostí a některých dalších potíží může příliš tekutiny škodit. Právě tyto zdravotní problémy vyžadují úpravu v jídelníčku. Kdo je léčený na onemocnění zvané dna, by se měl omezit v příjmu ryb a masa. Při stařecké svalové atrofii může na bílkovinu bohatá strava v kombinaci se silovým tréninkem naopak výrazně přispět k zpomalení odbourávání svalové hmoty. Jídlo však neslouží jen k lepšímu zdraví. Mělo by být také zdrojem radosti.  Proto je důležité nechat si prostor pro výběr vlastních oblíbených jídel.

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..