Jak předcházet křečím v lýtkách
Venku je dvacet stupňů, slunce svítí, nádherné počasí. S rostoucí venkovní teplotou se také více potíme. Potřeba tekutin se může díky venkovním aktivitám jako je jízda na kole nebo pěší turistika více než zdvojnásobit. Žízeň uhasíme optimálně neslazenými čaji, bylinnými čaji nebo různými střiky s džusem. Odborníci radí před začátkem sportovní aktivity vypít velkou sklenici vody a na delší cyklistické túry si s sebou přibalit naplněnou cyklistickou láhev. Postaráte se tak o dostatečný přísun tekutin a předcházíte pozdějšímu nedostatku sodíku, vápníku, draslíku a hořčíku, důležitých minerálních prvků.
Noční křeče v lýtku by měl vyšetřit lékař
Kdo si dopřává příliš málo tekutin, neriskuje pouze náhlý pokles fyzické, ale i psychické výkonnosti,
závratě nebo bolesti hlavy, ale také trýznivé křeče v lýtku, které se začnou záludně objevovat nejprve během nočního spánku. Lékaře je vhodné navštívit ve chvíli, kdy se žíly ozývají častěji a omezují kvalitu života. Zkušenost lékařů říká, že lidé ze strachu před novými svalovými křečemi začnou během dne omezovat svůj pohyb, což je může vést do určitého bludného kruhu.
Müsli tyčinky proti nedostatku minerálních látek
Nedostatek minerálních látek v těle může lékař prokázat pomocí vyšetření krve. Důležité je vědět, jak nedostatku minerálních látek předcházet. Strava by měla být bohatá na minerální látky, vyvážená a pestrá. Je dobré konzumovat potraviny bohaté na hořčík jako je celozrnný chléb, ořechy, brambory a banány. Den odstartujte s müsli z ovesných vloček, k tomu lněná semínka a na kousky nakrájené suché ovoce. To působí preventivně. Váš lékař by měl uvažovat o lécích, které užíváte. Léky jako diuretika, léky na snížení krevního tlaku, ACE-inhibitory a mnohé spreje užívané proti astmatu mohou být příčinou tuhnutí svalů v nohách. Měly by se dále vyloučit některé nemoci, které mohou být příčinou opakovaných křečí v lýtku. Mezi ně patří snížená funkce štítné žlázy, onemocnění svalů, počínající nedostatek dopaminu nebo nedostatek železa. Zřídka může stát za potížemi syndrom neklidných nohou.
Protahovací cvičení proti křečím v lýtku
Mnohdy jsou za křečemi v lýtku přehnaně namáhané svaly, nebo naopak příliš ochablé. Proto je dobré svaly opakovaně posilovat během dne pomocí různých cviků. Jsou to cviky, při kterých se houpete ve stoji. Chytněte si pravou rukou každé ráno špičku nohy u ne zcela protažené pravé dolní končetiny a proveďte v této poloze několik hlubokých nádechů a výdechů. Potom si vyměňte stranu a proveďte ten samý cvik s levou rukou a levou dolní končetinou. Pokud potíže přetrvávají i po tomto pravidelném, mohou pomoci látky, které uvolňují svaly, jako je hořčík. A pokud se lýtka opět přeci mezitím ozvou křečemi? Chytněte si prsty u nohy, abyste končetinu co nejvíce protáhli. To aktivizuje svalové antagonisty, tedy svaly, které provádějí opačný pohyb.
Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů
info@penzista.net
Comments
Leave your comment