Jak řídit ekonomicky – tipy a triky, jak ušetřit
Existuje řada činností, jejichž správným vykonáváním lze snížit spotřebu, omezit zatížení některých dílů a snížit emise. Mezi ně patří nejen udržování rychlosti, správné řazení či volba kvalitního paliva, ale i mnoho dalších triků, na které se společně podíváme.
Ekonomická jízda může nejednomu řidiči měsíčně ušetřit stovky korun. „Správnou jízdou lze ušetřit až 25 % nákladů na palivo a o několik měsíců, v mnohých případech i let, prodloužit životnost komponentů vozidel,“ říká Ivo Polášek ze společnosti Rall s.r.o. Když si uvědomíme, že běžný řidič za paliva utratí dva až tři tisíce korun měsíčně a to nemluvíme například o společnostech, které podnikají v logistice nebo automobilovém průmyslu, čtvrtina z toho je pak obnos, za který se už vyplatí naučit řídit šetrně.
Prvním faktorem, na který se podíváme, je rychlost. Přestože to nemusí být nutně pravidlem, většinou platí, že čím
Jízda stylem „start-stop“ je tím nejhorším, co můžete v rámci ušetření paliva učinit
rychleji jedeme, tím větší odpor vzniká, a tím pádem roste spotřeba paliva. Tento jev nastává pouze při rychlosti vyšší než přibližně 55 kilometrů v hodině. Růst spotřeby je však po dosažení této rychlosti exponenciální – při jízdě na plný plyn je spotřeba paliva o 100 % větší než při tříčtvrtečním využití. Ideální pro spotřebu paliva je také udržování konstantní rychlosti, při silné akceleraci vzniká velké množství energie, která je následně v brzdách zbytečně přeměněna na teplo bez jakéhokoliv využití. Proto je také jízda stylem „start-stop“ tím nejhorším, co můžete v rámci ušetření paliva učinit. „K udržení stálé rychlosti a zvýšení komfortu jízdy nám pak může pomoci tempomat, který ale navzdory všeobecnému přesvědčení není výhodný za všech okolností. Profitovat z něho můžeme na rovinkách a dálnicích, při jízdě v kopcích je jeho činnost však značně kontraproduktivní a měli bychom ho proto vypínat,“ říká Jindřich Krejčí, ředitel ProfiAuto pro Českou republiku a Slovensko.
U zpomalování i zrychlování je nutné dbát na plynulost, prudká akcelerace nejen spotřebovává nadbytečné množství paliva, ale obzvlášť při nedostatečně zahřátém motoru může způsobit nežádoucí poškození. U aut, která už disponují motory se vstřikováním, je pak ideální tzv. brzdění motorem. Po včasném uvolnění plynového pedálu nebude do motoru dodáváno palivo. Pomocí této metody ušetříme nejen pohonné hmoty, ale i emise a hlavně brzdy.
U řazení platí jednoduchý princip – čím vyšší otáčky, tím vyšší tření i spotřeba, a zároveň čím vyšší rychlostní stupeň, tím nižší spotřeba. Chytrý řidič by se tedy měl snažit přeřadit co možná nejdříve, speciálně na dvojku je pak ideální přeřadit ihned po rozjezdu. Dalším prvkem je bezesporu váha, s každými cca 100 kilogramy roste spotřeba přibližně o litr na sto kilometrů. Zrovna tak není dobré podceňovat aerodynamiku, prázdný střešní nosič, otevřené boční okénko nebo přídavný spojler, to vše zvyšuje spotřebu rámcově až o 10 %. Nezanedbatelný vliv, na který řidiči často zapomínají, má výbava vozu, zejména pak klimatizace a vytápění. Spolu s rádiem a světly mohou zvýšit spotřebu o 1, v některých případech až o 2 l/100 km.
Čím vyšší rychlostní stupeň, tím nižší spotřeba
Mnohými řidiči jsou opomíjeny zejména důsledky vhodného výběru pneumatik a jejich údržby. Nejen jejich kvalita, ale i správné nahuštění umožňuje pokles odporu, který vzniká při jízdě, a tím snižuje palivovou náročnost. Rozmezí ideálního nahuštění je určené výrobcem podle zatížení vozidla. Pro minimalizaci spotřeby je ideální držet se na horní hranici daného rozmezí. Pro lepší představu – při poklesu tlaku o 25 % vzroste odpor o 10 % a spotřeba o 5 %, mimo to je s ním také spojeno snížení ovladatelnosti vozidla a prodloužená brzdná dráha. Neomluvitelnou chybou řidičů je nepřezouvání pneumatik po zimě, čímž způsobují jejich nadměrné opotřebení a významné zvýšení odporu. Kromě toho platí, že pokud zimní pneumatiky na jaře nepřezujete, poroste i spotřeba vašeho vozidla.
I kvalitní palivo a olej jsou podstatnou složkou. Samozřejmě stojí o něco více, díky kvalitnímu palivu můžete ale výrazně zvýšit dojezdovou vzdálenost a hlavně je spolu s olejem nezbytnou součástí péče o motor vozidla. V dlouhodobém horizontu se vyplatí investovat o pár stovek více do kvality, a tím prodloužit životnost vozu. Jedním z obecně rozšířených zlozvyků je také udržování motoru v chodu během stání na místě. Pokud stojíte na místě déle než přibližně 45 vteřin, je lepší motor vypnout. Další často opomíjené servisní práce, které však výrazně přispívají k snížení spotřeby pohonných hmot až o 10 %, a zároveň díky nim snížíte negativní dopad na životní prostředí, jsou seřízení motoru, výměna vzduchových filtrů a údržba výfukového potrubí.
Pro optimalizaci může napomoci palubní počítač, neukazuje sice ve všech případech přesná čísla, ale pro představu spotřeby v reálném čase může být užitečným pomocníkem. S jeho pomocí si pak může každý sám zjistit, jaké úpravy nejvíce napomohly úsporám z jízdy.
Account executive
T +420 722 578 864
PR.Konektor
www.prkonektor.cz
Comments
Leave your comment