Neočekávaný výdaj do 20 tisíc ohrozí dvě třetiny českých rodin!
Lidé v České republice z různých důvodů často žijí od výplaty k výplatě. To potvrzují také výsledky průzkumu společnosti Sazka, podle nichž by mimořádný výdaj v hodnotě 1-10 tisíc korun narušil rodinný rozpočet zhruba 41 % českých domácností. Nejpravděpodobnější cesta z finanční tísně vede podle lidí přes neočekávané obohacení, jako je výhra v loterii, dar či dědictví.
Důvod napjatého stavu českých rodinných rozpočtů je nasnadě. Podle průzkumu Zlaté koruny realizovaného agenturou IPSOS si většina Čechů odkládá jen pár stovek korun měsíčně. Na víc zkrátka nemají.
Téměř 17 % českých domácností by se proto dostalo do výrazných problémů už v případě, že by byly nuceny potýkat se s neočekávanou platbou od 1-5 tisíc korun. U necelých 25 % dotazovaných tato hranice leží mezi 5 000 - 10 000 Kč a u zhruba 20 % Čechů pak mezi 10 000 – 20 000 Kč.
Celkem 61,2 % českých domácností by tak mělo problém s mimořádnými výdaji do výše 20 tisíc korun.
Cesta z finanční nejistoty? Dar, dědictví nebo výhra v loterii
Nejpravděpodobnější cesta, jak se stát bohatým, vede pro většinu Čechů (81 %) přes nějakou z forem neočekávaného obohacení. Nejreálnějšími variantami obohacení jsou výhra v loterii (52 %) a dědictví/dar (29 %).
Zhruba třetina respondentů je přitom přesvědčena, že kdyby sázela loterii dvakrát týdně, šance na milionovou výhru se dostane do roviny vysoké pravděpodobnosti. „Dává to smysl. Například ve Sportce loni vyhrálo milion a více celkem 221 sázejících. Celkem pak v roce 2015 loterní hry Sazky vygenerovaly 288 milionářů a 1 miliardáře. Je to, jakoby se každý týden proměnilo přes 5 lidí v milionáře téměř přes noc,“ říká Václav Friedmann, tiskový mluvčí společnosti Sazka a dodává: „Nebylo výjimkou, že v jeden den vyhrálo částku nad milion korun více lidí. V jednom listopadovém losování dokonce padlo 10 milionových výher.“
Zdroj fotografie: Shutterstock
Comments
Leave your comment