Pověry mají i své pozitivní stránky
I když statistiky přinášejí zcela jiný závěr. Pátek třináctého nepřináší neštěstí. Dokonce se jeví jako velmi šťastný den. V tento den se dokonce uskuteční okolo 20 procent méně havárií než v jiné dny. To spočítala jedna švýcarská pojišťovací společnost v roce 2012. Tedy celkem aktuální průzkum. Také německý automobilový svaz spočítal, že v pátek třináctého se uskuteční méně dopravních nehod, než je obvyklý denní průměr za celý kalendářní rok. Zda tyto počty vysvětluje fakt, že nám toto datum může přinášet štěstí, nebo zda si lidé v tento den dávají zvlášť pozor, zůstávají doma, a proto nezpůsobí žádné nehody, nikdo s určitostí neví.
Jsou i nepověrčiví lidé, kteří si na pátek třináctého nedomlouvají žádné důležité termíny. Většina z nich si je vědoma toho, že pro ně datum může představovat štěstí nebo smůlu. Přesto mnoho nepověrčivých si na toto datum dává pozor, zda jim nepřinese nějakou smůlu nebo pohromu.
Pověra popisuje chování při setkání s nejistotami
Pověrčiví si myslí, jak se zdá, že je v nás něco hluboce zakořeněno. Mnozí chtějí vlastnit kontrolu nad svým životem. Pokud sami nemohou výsledek ovlivnit nebo si nedokážou jisté životní situace a události objasnit, cítí se nejistí. Proto lidé inklinují k hledání vzorů a objasnění, které zprostředkují pocit jistoty. Psychologové to nazývají kontrolou iluze. Přitom často lidé přinášejí navzájem do souvislostí události, které ve skutečnosti spolu vůbec nemají nic společného.
Tak vlastně slouží pověra zpravidla k tomu, aby se našlo vysvětlení pro často neobjasněný fenomén. Vypadne vám při prostírání stolu talíř z ruky? Pravděpodobně, protože právě dnes je pátek třináctého. Rozhodně se nemohlo jednat o vaši nepozornost.
Comments
Leave your comment