První kvartál celosvětové spolujízdy v Česku byl úspěšný
Největší globální společnost poskytující spolujízdu úspěšně vstoupila na český a slovenský trh. Výsledky BlaBlaCaru za první kvartál potvrzují, že o sdílené cestování je v obou zemích velký zájem. Jen v České republice nabídli řidiči za první tři měsíce letošního roku více než 140 tisíc míst v autě a miliony společných kilometrů.
BlaBlaCar, který je rozšířen ve 22 zemích a jehož komunita čítá více než 25 milionů členů, oficiálně vstoupil na oba trhy 13. ledna 2016. Od té doby nabídli čeští řidiči přesně 144 020 míst na trasách o celkové délce 10 377 126 kilometrů. Na Slovensku to za stejné období bylo 101 289 míst a 5 226 386 kilometrů jízd. „Výsledky za první tři měsíce dokazují, že sdílení nákladů za cestování je aktuálním trendem, který je oblíbený u stále většího počtu lidí. Těší nás, že se nám v obou státech podařilo navázat na tradici spolujízdy vybudovanou Jízdomatem a vytvořit na ní novou platformu postavenou na komunitě spolehlivých řidičů a cestujících,“ hodnotí Pavel Prouza, Country Manager BlaBlaCar pro Českou republiku a Slovensko.
Jak cestují Češi a Slováci?
I přes větší rozlohu země se v České republice cestuje na kratší vzdálenosti. Průměrná délka nabízené jízdy je u nás 194,6 km, což přibližně odpovídá cestě z Brna do Prahy, která je také jednou z pěti nejpopulárnějších. Na Slovensku je tento údaj výrazně vyšší, konkrétně 317,1 km.
Slováci také mnohem častěji volí Bratislavu jako svou cílovou či výchozí destinaci. Pro cesty do slovenské metropole nebo z ní bylo nabídnuto 14 799 jízd, to odpovídá 35 171 místům v autech. Praha je na tom o něco lépe. Jako výchozí či cílová destinace bylo hlavní české město nabídnuto ve 45 310 nabídkách, což znamená 122 551 míst.
Spolujízda s BlaBlaCarem je navíc velmi šetrná k životnímu prostředí. Jen v České republice se podařilo řidičům a cestujícím redukovat množství výfukových plynů v ovzduší o 341 332 kilogramů CO2. Na Slovensku se jednalo o téměř polovinu – 112 650 kg. „Za poslední dva roky členové BlaBlaCar společně snížili množství oxidu uhličitého o 1 miliardu kg CO2. Tato čísla potvrzují, že spolujízda je environmentálně zodpovědným způsobem dopravy, který cestujícím nejen šetří čas i peníze, zároveň ale také zlepšuje prostředí, ve kterém žijí“ říká Pavel Prouza.
Spolujízda se těší velké oblibě u dojíždějících za prací
Podle statistik Českého statistického úřadu za prací pravidelně dojíždí 298 tisíc Čechů. Z údajů vyplývá, že do jiného kraje vyjíždějí pracovat především mladí lidé do 34 let, ve skupině vyjíždějících mají 37% podíl. K tomu se mohou přičíst ještě studenti především vysokých škol, kteří dojíždějí za studiem do velkých měst. Tomu odpovídají také statistiky BlaBlaCaru. Průměrný věk člena BlaBlaCaru v České republice je přesně 30,1 let. Na Slovensku je toto číslo nepatrně vyšší, průměr je zde 30,6 let.
Spolujízda od společnosti BlaBlaCar se těší velké popularitě na celém světě. Čtvrtletně spolujízdu díky BlaBlaCaru používá přes 10 milionů cestujících. Ti si společně rozdali více než 26 milionů ohodnocení. Všechny členy dohromady propojuje 47 milionů vazeb. Kromě České republiky a Slovenska BlaBlaCar působí v Belgii, Chorvatsku, Francii, Lucembursku, Německu, Nizozemí, Maďarsku, Itálii, Polsku, Portugalsku, Rumunsku, Rusku, Srbsku, Španělsku, Ukrajině, Turecku a Velké Británii. Mimo Evropu pak také v Brazílii, Indii a v Mexiku.
O Společnosti BlaBlaCar
BlaBlaCar je největší komunita pro spolujízdu na světě. Spojuje řidiče s volnými místy v autě a cestující na stejné trase. Díky spolujízdě pak šetří čas i peníze. Platformu je vyvinuta tak, aby vytvářela bezpečné a důvěryhodné prostředí, ve kterém mají členové vlastní profily s historií a vzájemným hodnocením. Mohou dokonce uvést, jak komunikativní během spolujízdy jsou, od „Bla” po „BlaBlaBla” – odtud pochází název BlaBlaCar! V České republice a na Slovensku byl BlaBlaCar spuštěn 13. ledna 2016.
Comments
Leave your comment