Studenti práv řešili legalizaci eutanazie v České republice
Měli by mít lékaři možnost ukončit život nevyléčitelně nemocných trpících lidí tak, jak už to mohou učinit jejich kolegové v řadě zemí světa? Nebo je lepší variantou nechat nemocné v terminálním stavu umírat třeba v hospicích? Své argumenty pro a proti dnes snášeli v rolích zástupců odborných společností působících v oblastech medicínského práva a etiky v simulovaném veřejném slyšení Zdravotního výboru PS PČR finalisté čtvrtého ročníku Soutěže ve zdravotnickém právu o cenu profesora Jaroslava Stránského 2016. Tu vypsaly pro studenty právnických fakult ČR Kancelář Ombudsmana pro zdraví (KOZ) a spolek studentů práv a mladých právníků ELSA Praha.
Čtyřem nejlepším studentům předal finanční odměnu v celkové výši 18 000 Kč MUDr. Martin Jan Stránský, zakladatel Kanceláře Ombudsmana pro zdraví a mezinárodní expert na systémy a protokoly ve zdravotnictví. „Rozdílnost chápání toho, co všechno by vlastně obsahovala legální eutanazie, poskytla studentům velmi široké pole pro argumentaci, ať už se ocitli na straně odpůrců či obhájců. Nutnost okamžitých reakcí na argumenty protistrany přinesla soutěžícím realitu skutečného prostředí, v němž často rozhodují nejen znalosti, ale také prezentační a komunikační schopnosti,“ uvedl MUDr. Martin Jan Stránský.
„Pro studenty je soutěž určitě velkým přínosem,“ shodli se členové poroty JUDr. Aleš Janoch a JUDr. Jakub Celerýn. „Je důležité, aby podobné akce studenti absolvovali – otevírají jim obzory a umožňují jim věnovat se hlouběji konkrétní problematice. A přesně to budou v praxi potřebovat,“ konstatoval JUDr. Aleš Janoch, právní konzultant KOZ z AK Janoch& Guttová. „Samo studium na právnické fakultě je značně teoretické, a proto může být soutěž vítanou příležitostí k tomu ověřit si prezentační schopnosti,“ doplnil JUDr. Jakub Celerýn z AK Mališ, Nevrkla Legal. Spolu s nimi hodnotila dovednosti studentů v simulovaném zasedání parlamentního výboru i Mgr. Barbora Vráblová, právní poradkyně KOZ.
Odměnu ve výši 10 000 Kč si za nejlepší profesionální dovednosti a argumentační schopnosti odnesla Aneta Stieranková (3. ročník). Na druhém místě se umístil Jan Ullmann (3. ročník) s 5 000 Kč, o třetí místo se pak podělili Kristýna Spěváková a Kateřina Horáková (4. ročník), které si rozdělili 3000 Kč.
KOZ je jedinou neziskovou organizací, která zajišťuje odbornou praxi pro studenty pražské právnické fakulty v rámci jejich oficiálního studia.
Kancelář Ombudsmana pro zdraví je nezávislé centrum pro informace, poradenství a zprostředkování pomoci pacientům a zdravotnickým pracovníkům (www.ombudsmanprozdravi.cz). Jeho zakladatelem je Nadační fond Stránský, který založil MUDr. Martin J. Stránský, vnuk prof. Jaroslava Stránského, významného prvorepublikového právníka, pedagoga, humanisty a politika. Nadační fond podporuje a zpracovává právní analýzy a podporuje aplikaci z nich vyplývajících návrhů do právního systému.
ELSA Praha je lokální skupinou ELSA Česká republika, nezávislé, nepolitické, neziskové organizace studentů práv a mladých právníků. Jejím cílem je přispívat k jejich právnímu vzdělávání, zlepšování vzájemného porozumění a podpoře společenské odpovědnosti. ELSA Česká republika je členem mezinárodní organizace ELSA (The European Law Students Association).
Comments
Leave your comment