V Americe najdete manuální převodovku jen výjimečně, i v Evropě stoupá popularita automatu. Která je ale lepší?
Toto škatulkování ale uslyšíte pouze na evropských silnicích, v Americe totiž automobil s „manuálem“ jen těžko najdete. Přesto i v Evropě v poslední době jezdí čím dál více automatů. Jaké jsou největší rozdíly mezi oběma převodovkami? A jak je správně udržovat, aby vydržely co nejdéle? Nejen na tyto otázky odpoví Marek Bochníček ze společnosti J+M Autodíly.
Obecně je ve společnosti zakódováno, že automatické převodovky mají především silná auta s větší spotřebou, které se prohánějí po nekonečných amerických „highways“. Tohle ale s výjimkami platilo naposledy v minulém tisíciletí. „Automatické převodovky jsou na vzestupu. Hlavně proto, že se vozy s automaty staly dostupnějšími a automobilky je začaly vyrábět i do mnohem slabších aut, protože je po nich stále větší poptávka,“ říká Marek Bochníček a zároveň vyvrací i další z mýtů, který říká, že automat snižuje spotřebu paliva: „Je to velmi specifické a u každého řidiče je to jinak. Obecně se ale dá říct, že pokud umíte číst cestu před Vámi a podle toho řadit a vyřazovat, tak je manuální převodovka vždy úspornější než automat. Záleží hodně na stylu jízdy, zvyklostech řidiče a daném automobilu.“
Automatickou převodovku servisujte po 60 000 kilometrech
U výrobců automatických převodovek se poměrně často setkáte s informacemi, které říkají, že s ní do servisu nemusíte nikdy. To ale Marek Bochníček odmítá: „My vždy doporučujeme servis po 60 000 kilometrech. Zákazník tím výrazně prodlouží životnost převodovky a také vylepší její funkci. Navíc servis automatu rozhodně není dražší než u manuálu. Pokud se neřídíte heslem, že je náplň v automatu doživotní, ale měníte olej pravidelně, tak jsou náklady s provozem v podstatě zanedbatelné a výrazně nižší než u manuálu, kde měníte spojku (dnes již většinou s dvouhmotovým setrvačníkem) což je nemalá investice,“ říká Marek Bochníček, jehož společnost spadá pod síť autoservisů ProfiAuto.
Pokud vám manuál „škube“, je něco špatně
Jak ale poznat, kdy je s převodovkou něco v nepořádku? „Nejběžnější příznak je poškubávání při přeřazování, následně vůz nesmyslně řadí, zbytečně vytáčí motor, než automaticky zařadí jiný stupeň. Extrémním případem je, že se vůz na polohu D vůbec nerozjede,“ upozorňuje Bochníček. Při špatném zacházení se mohou problémy s převodovkou projevit už po 40 000 ujetých kilometrech a její výměna se pohybuje zhruba mezi 20 a 30 tisíci korunami. U některých výrobců můžeme najít i doživotní garanci oleje v automatické převodovce. „Doživotní skutečně v tomto případě znamená do doby, než vám převodovka přestane úplně fungovat. Čili ano, je doživotní, ale tento život může zanedlouho skončit. Při každé návštěvě autoservisu si neváhejte olej v převodovce zkontrolovat,“ doporučuje Marek Bochníček.
Vyřadit s automatem? Rozhodně ne!
Když s manuální převodovkou jedete z kopce, často se vyplatí vyřadit na neutrál. To ale rozhodně neplatí v případě, kdy máte automobil s automatem. „Vyřazování na neutrál snižuje schopnost mazání automatické převodovky. Stejně tak nedoporučuji vyřazování na semaforech. V podstatě tím přicházíte o komfort, který automatická převodovka přináší. Další častou chybou je to, že vůz odstavíte v kopci a zařadíte pouze P. Tento stupeň nijak nenahrazuje ruční brzdu a převodovku tím značně zatěžujete,“ radí Bochníček a na závěr přidává ještě jeden tip: „Rozhodně vůz s automatickou převodovkou netáhněte. To je asi hlavní poučka vztahující se k automatické převodovce. Riskovali byste tím její úplné zničení.“
PR.Konektor náměstí Republiky 1081/7 110 00 Praha 1
www.prkonektor.cz
Comments
Leave your comment