V partnerském vztahu je snadnější dosahovat cílů společně ve dvou
Dlouholeté partnerství a společný život pod jednou střechou má obrovský vliv na naše zdraví, jak upozorňují vědci. O tom, jak snadno snášíme silné bolesti, rozhoduje také kvalita našeho vztahu. Jak silně působí například chronická nemoc srdce na naši psychiku, záleží také na vzájemné komunikaci mezi manžely. Pokud si uvědomujeme, že nás náš partner podrží i ve zlých časech a bude stát při nás, cítíme se potom celkově lépe.
Jsou to právě ženy, které nutí své protějšky více do pohybu a aktivit
Pokud spolu manželé sdílejí lůžko a stůl, je větší šance, že spolu budou držet a vzájemně se podpoří v dobrém i ve zlém. Pokud muž v průběhu let nashromáždí přebytečná kila, jsou to většinou partnerky, které svého partnera nabádají k tomu, aby se věnoval sportu a pohybu a něco proti kilům navíc udělal. Podle průzkumu uskutečněného pod vedením sociologa Ingmara Rappa z Heidelbergu, jsou muži nad 50 let více aktivní a vedou aktivnější život, pokud žijí společně s partnerkou. Ovšem ještě účinnější než partnera povzbuzovat nebo nabádat k aktivitám, je jejich společné sdílení s partnerem. Tento fakt dokumentuje dokonce jeden průzkum konaný mezi 3700 partnerskými páry v Anglii. Je jedno, zdali se jedná o hubnutí, sport nebo o to, zda přestat kouřit. Dosažení úspěchu je srovnatelně vyšší, pokud se snažíme dosáhnout cíle ve dvou. Nejlépe to funguje, když si pravidelně oba partneři sednou ke stolu a navzájem si radí.
Jak postupovat při společném dosahování cílů?
Vyberte si správnou sportovní aktivitu. Odsouhlaste si cíl, zdali chcete navyšovat výkonnost, nebo chcete při sportu pouze relaxovat. Důležité je objasnění rolí. Budeme si navzájem radit, a pokud ano, tak jakým způsobem. Činnost si pevně stanovte, abyste pak rozpoznali jednotlivé výmluvy partnera a mohli na ně správně reagovat. Zaměřte se na vlastní výkon, než abyste se pouze měřili s výkony vašeho partnera. Všechno za každou cenu společně dělat nemusíte. Někdy pomůže určité aktivity dělat sám.
Partner může znamenat podporu, ale zároveň také výzvu
Je dobré, když nás náš partner v našem úsilí zdravě nakopne a popostrčí. Ve vztahu jinak vše zůstává při starém. V každodenním životě, který od teď chceme trávit při dosahování našich cílů jinak, jsou návyky velmi silné. Avšak i tomu může člověk aktivně předcházet. I tak to pro jednotlivce samotného není vůbec jednoduché. Partner je tu právě od toho, abychom si s ním vyměňovali nápady a úspěchy, ale zároveň také pokles motivace a časté stavy frustrace při naplňování našich cílů. Proto je vhodné s partnerem sdílet své zkušenosti a pocity. Co se nám daří a nedaří, co zlepšit a jak je na tom on. Vyměníme si jakousi vzájemnou bilanci. Zřetelně se k druhému vyjadřovat a správně naslouchat. Při tanci je to už rutina. Neboť se nejedná o jinou činnost, než že vedeme nebo se naopak necháme vést.
Comments
Leave your comment