Vnouče a prarodiče – radost a zároveň nové výzvy
První vnuk v rodině znamená pro prarodiče radost, ale zároveň i nové výzvy. U prarodičů se často může jednat o smíšené pocity. Jaká bude jejich role ve vztahu k mladé rodině své dcery nebo syna, jejichž dítě je jejich prvním vnoučetem? Jak mohou být oporou vlastním dětem a rovněž svému partnerovi a přitom dostatek času věnovat svému vnoučeti? Experti se shodují v tom, co ve vztahu dvou generací klape a proč je důležité utvořit si jasné hranice a dát najevo také vlastní představy.
Ambivalentní pocity jsou zcela normální
Mít vnouče představuje šanci znovu prožít svět z pohledu malého dítěte, být dítěti na blízku když vyrůstá, pozorovat ho a při tom ho doprovázet. Pravdou také je, že v tu chvíli také mladá rodina druhé generace stojí v popředí zájmu a začne přitahovat pozornost na sebe. Prarodiče se často starají, zda budou čerství rodiče zvládat souhru zaměstnání a péči o vlastní dítě. Jakou roli bude hrát vlastně novopečený dědeček nebo babička?
Prarodiče často trápí nejistota v novějších trendech výchovy
Záležitosti jako je péče o miminko, jeho oblékání v různých obdobích roku, stravování, očkování, řešení různých zdravotních indispozic a další a další věci kolem malého dítěte se oproti minulým letům výrazně změnilo. Mnozí prarodiče tak mohou tápat. Věnujte svůj čas jako novopečení prarodiče získání těchto nových poznatků. V zahraničí jsou dokonce pořádány kursy pro prarodiče, co si počít s těmi vnoučaty a jak nejlépe s nimi pomoci vlastním dětem.
Navrhujte, ale nevměšujte se, nerozhodujte
Musí jíst Lukáš bezpodmínečně vegetariánské jídlo nebo pít tento druh mléka? Necháš Adámka chodit do školky v těchto kalhotách? Prarodiče chtějí rádi vyjádřit svůj názor a neshodují vůbec s tím, jak věci řeší jejich děti při výchově svých vlastních dětí. Je lepší hovořit nebo raději mlčet a nevměšovat se? Výchova je věcí rodičů, oni jsou těmi hlavní zodpovědnými za své vlastní děti. Dědeček a babička jsou pozorovateli a doprovázeči, kteří mohou dávat pouze návrhy.
Vhodné je návrhy a názory zabalit do poselství vlastního já. Ve smyslu, že to já bych to udělal takhle. Prarodiče, kteří pravidelně poskytují nevyžádané rady, se pak lehce stávají ne příliš oblíbenými v rodině. Čerství rodiče cítí zvláště při prvním dítěti hodně nejistoty, ať už samotná maminka nebo tatínek. Neměli by se proto spoléhat na zkušenosti nebo názory, případně řešení ze strany babičky nebo dědečka. Je potřebné, aby sami rodiče hledali a nacházeli vlastní zkušenosti.
Darujte pozornost
Vnučka Maruška je na návštěvě. Připravíme pro ni na celý den pestrý zábavný program. To ovšem není zcela nutné. Ze studií víme, že vnoučata nemusí být celé hodiny zabavovány někým jiným. Polovina pozornosti jí vystačí. Nemůžeme k tomu, ale počítat televizi, rádio nebo mobilní telefon. Je důležité vnoučatům věnovat vlastní čas. Vnoučata jistě uvítají, když mají u prarodičů svůj vlastní hrací koutek, kde se mohou zabavit sami. Své hranice má i hýčkání a rozmazlování vnoučat. Měli byste ovšem nejprve prodiskutovat s tatínkem a maminkou, jaké dárky nebo kapesné vnoučatům darovat, jaké pozornosti jim věnovat na výletě atd.
Provádějte rituály
Časové a pracovní vytížení rodičů stojí někdy vysokou cenu. Hodně mladých rodin žije daleko od svých prarodičů. Není proto možné pomýšlet na nějaké časté nebo neohlášené návštěvy. I tak je možné vytvořit skvělý vztah mezi vnoučaty a prarodiči. Začněte vytvářet určité rituály. Jeden v týdnu, ve zhruba stejný čas, si volejte. Pokud si ještě s vnoučaty nemůžete volat a jsou ještě moc malá. Snažte se organizovat návštěvy alespoň jednou měsíčně, ať vidíte, jak vnoučata rostou. U babi a dědy mohou pohodlně přespat.
Autor: -jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů info@penzista.net
Comments
Leave your comment