Zdravé stravování a navíc s požitkem
Zdravě jíst, zůstat pružným a štíhlým nebo se znovu zbavovat nadbytečných kil. Jde to vůbec? A navíc bez přísných diet a zřeknutí se všeho co nám chutná a máme rádi? Návodem jak na to, je stravovat se zdravě a přitom s požitkem. Vzpomenete si ještě, co jste jedli během posledních tří dnů? Pokud ne, tak jste pravděpodobně zcela rezignovali na doporučení výživových poradců. A takových doporučení platí pro zdravé stravování opravdu velmi mnoho. Pro udržení si mladistvého vzezření přitom stačí držet se pár rad a tipů.
Pět porcí ovoce a zeleniny za den
Německá společnost pro výživu například zavedla deset pravidel pro zdravé stravování. Platí pětkrát za den porci 09ovoce nebo zeleniny. Přesněji řečeno dvě porce ovoce (celkem 200 gramů) a tři porce zeleniny (celkem 450 gramů). Mnozí z nás, ale raději možná vychutnají radši kousek čokolády, namísto zdravého jablíčka. Konec konců, když hovoříme o zdravém stravování, nejde pouze o pravidla, ale také o samotný požitek z jídla. Vlastnoručně vypěstovaná zelenina z domácího balkonu nebo zahrady má často více aroma než ta dovezená, kterou zakoupíte v supermarketu. Také po domácku upečená pizza chutná většinou lépe a je mimoto zdravější. Obsahuje více výživných látek a méně soli než pizza z chladícího regálu.
Aby se zdravě jedlo, je potřeba si jídlo vychutnávat
Zdravé stravování začíná vlastně tak, že dokážeme jíst s požitkem. Malé prohřešky proti zdravému stravování nenatropí žádné škody, pokud se ovšem nestanou pravidlem. Jako například opakovaně kvapně a nedbale spolykaná tabulka celé čokolády. Z pohledu psychologa je dokonce naprosto smysluplné, se občas proti zásadám zdravé stravy, které se snažíme dodržovat, provinit.
Při hubnutí je požitek z jídla důležitý
Mnozí z těch, kteří jsou souženi přísnou dietou, by s námi jistě nesouhlasili. Přesto je to tak, že při hubnutí je požitek z jídla důležitý. K čemu je udržovat radikální dietu a vzdát se všech oblíbených jídel, když po ukončení diety všechna ztracená kila znovu ztratíme? Konzumace jídla patří zcela jasně k emocionálnímu způsobu chování. Kdo se při hubnutí vzdá příznivého požitku z konzumace jídla, tak ten nevydrží s hubnutím dlouho. Nehovoříme přitom o přísných dietách, nýbrž o trvalých změnách ve stravovacích návycích. A dokonce adekvátně k tomu, podle vlastní záliby a individuální chuti, aby se radost z jídla již ne zakrátko vytratila.
Přirozeně jsou pro správné stravování důležitá pravidla a rady, jak rozmanitě, zdravě a s plnými požitkem jíst.
Autor:
-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů
Comments
Leave your comment