Zloděj duší aneb Alzheimerova choroba

Úno 20 2017

Alzheimerova choroba je onemocnění, které postihuje část mozku vedoucí k zániku mozkových buněk a následnému ubývání mozkové hmoty.  Způsobuje změny v oblasti paměti, myšlení úsudku. Bývá nejčastější příčinou demence. Příčiny vzniku mohou být genetické, ale aby onemocnění propuklo musí být splněny i další podmínky, které nejsou dosud známé.

alzheimer

Onemocnění začíná pozvolna, příznaky se často „demaskují“ při určité zátěži či změně, jako je ztráta partnera nebo hospitalizace apod.

Onemocnění začíná pozvolna a příznaky onemocnění se stále zhoršují. Často  se „demaskují“ při určité zátěži či změně (ztráta partnera, hospitalizace apod.). V počátečních stádiích nemoci může nemocný dobře fungovat ve známém prostředí, zaběhlém rutinním životě. S rozvojem nemoci však ubývá činností, které je nemocný schopen zvládnout sám, bez cizí pomoci. U každého jedince je průběh nemoci individuální.

Věci na nesprávných místech

Nejprve se zhoršuje krátkodobá pamětˇ. Člověk stále něco hledá, dává si věci na nesprávné místa, může si vybavovat věci z minulosti, ale přitom si nepamatuje co se stalo před chvílí, stále se ptá na stejné věci dokola a postupně má i člověk problémy s vyjadřováním. Jeho řeč je obsahově chudá.

Nemocný ztrácí úsudek, není schopen řešit ani banální úkoly. Přestává se orientovat v čase. Má problémy v oblasti rozhodování, nedokončuje myšlenky, je zmatenější. Dochází ke změně celé jeho osobnosti. U většiny jedinců dochází k poruchám chování ve smyslu bloudění, neklidu, někdy dokonce agresivity. Tyto poruchy jsou dány především nepochopením situace či strachem z „neznáma“. Alzheimerova choroba narušuje schopnost konat běžné denní aktivity jako např. obsluhu telefonu.

Diagnóza na základě příznaků a charakteru průběhu nemoci

Alzheimerovu chorobu diagnostikuje lékař na základě příznaků nemoci (poruchy paměti, myšlení, orientace atd.) a charakteru průběhu onemocnění.

V současné době jsou již na našem trhu léky určené k léčbě Alzheimerovy choroby. Nevedou k jejímu vyléčení, ale mohou zastavit či zpomalit zhoršování nemoci a tím prodlouží aktivní část života nemocného.

Následně bych se chtěla zamyslet nad tím, že člověk si mnohdy neuvědomuje, že s lidmi, kteří trpí Alzheimerovou chorobou docházíme do kontaktu denně a mnohdy, když vidíme člověka na počátku tohoto onemocnění a po čase kdy jeho zdravotní stav se zhoršuje. Vidíme najednou úplně někoho jiného než jsme znali.

Já osobně Alzheimerovu chorobu nazývám zlodějem duší právě z toho důvodu, že člověk není tím čím býval. Péče o jedince trpící tímto onemocněním je pro pečující náročná po psychické i fyzické stránce,  ale snažme se k nemocnému přistupovat chápavě, trpělivě, ochotně, i když to mnohdy není lehké.

Zpracovala:

Mgr.Radka Stuchlíková

Vedoucí a sociální pracovník

Centra denních služeb pro seniory OCHUH

Moravní nábřeží 81, Uherské Hradiště 686 01

Email: cds@uhradiste.charita.cz, tel: 725 520 983

Web: www.uhradiste.charita.cz

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..