Aescin – látka dobrá na křečové žíly, hemoroidy, šlachy i vazy
Aescin je hlavní účinnou látku extraktu koňského kaštanu, vysoce rostoucího stromu pěstovaného v parcích a zahradách, známého též pod názvem jílovec maďal. Už na začátku 18. století se účinné látky z koňského kaštanu používaly proti horečce. Od konce 19. století se začal extrakt z kaštanu užívat i při výskytu hemoroidů. Při bližším zkoumání jeho působení se zjistilo, že dokáže zmírňovat otok a chránit stěnu cév. Tyto účinky jsou v samotném extraktu připisovány právě látce nazvané aescin.
Dnes se bezpečně ví, že aescin působí proti zánětu, má ochranný vliv na stěnu cév a zlepšuje jejich napětí – venotonický efekt. Působením aescinu dochází k zvýšenému prostupu vápníkových iontů do vnitřní výstelky stěny malých cév. Aescin utěsňuje póry v kapilárách a zabraňuje je tak prosakování tekutiny mimo cévy.
Tím dochází k jejich zvýšenému napětí neboli tonu a posilování stěny malých cévek. Tohoto poznatku se využívá především při zmírnění otoku během zánětlivé reakce, kdy se mimo cévní řečiště hromadí exsudát, tekutina filtrovaná z krve. Z toho důvodu se aescin široce uplatňuje při poraněních měkkých tkání pohybového aparátu, při kterých dochází k rozvoji zánětlivé reakce s tvorbou otoku a prosakováním tekutiny do prostoru mimo cévní řečiště. Aescin se také dobře využívá u hemoroidů, např. v podobě tinktury z kaštanu.
Aescin zbavuje otoku lýtek
Aescin je jako lék široce indikován u nedostatečnosti žil, onemocnění, které je v pokročilých stadiích spojeno s kožními změnami až tvorbou vředů především na bérci. V jedné klinické studii prokázal aescin klinický účinek, při kterém došlo k odeznění otoku lýtka, a s tím spojeného obvodu končetiny, se stejnými výsledky, které se projevily při kompresívní léčbě nemocných žil, kdy se na ně přikládal kompresívní obvaz (1). U většiny pacientů došlo během prvního týdne léčby ke zlepšení všech příznaků onemocnění – bolesti končetin, pocitu napětí a svědění v končetinách a otoku končetin(2).
Z onemocnění pohybového aparátu je aescin dale indikován u entezopatií, stavů, které se projevují jako bolestivé syndromy zapříčiněné zánětlivými a degenerativními procesy v oblasti úponů šlach, vazů a kloubních pouzder. Entezopatie mohou být projevem pokročilejších stadií artrotického postižení kloubu. Pro svůj příznivý venotonický a protizánětlivý efekt působí aescin pozitivně na správné prokrvení pojivových tkání jako jsou šlachy, svaly a vazy. Je používán při zánětech šlachových pochev (tendovaginitid), užívá se k léčbě místních otoků a zánětů, především poúrazových a pooperačních, k léčbě a předcházení vzniku rozsáhlých pooperačních podlitin. Dobrého klinického efektu dosahuje u bolestivých syndromů páteře s projevy útisku míšních nervových kořenů. S tím jsou spojeny bolestivé napětí v šíji, ischias a tzv. ústřely.
Aescin dokázal zlepšit stav podvrtnutí nebo pohmoždění hlezna u sportovců. Příznivý efekt aescinu spočíval i ve zlepšení funkce postiženého kloubu krátce po zranění (3).
Odkazy na literaturu:
1 Bielanski TE, Piotrowski ZH. Horse-chestnut seed extract for chronic venous insufficiency. J Fam Pract 1999; 48: 171–2.
2 Greeske K, Pohlmann BK. Rosskastaniensamenextrakt – ein wirksames Therapieprinzip in der Praxis. Forstchr Med 1996; 46: 483-7.
3 Escin/diethylammonium salicylate/heparin combination gels for the topical treatment of acute impact injuries: a randomised, double blind, placebo controlled, multicentre study. D Wetzel, W Menke, R Dieter, V Smasal, B Giannetti, M Bulitta. Br J Sports Med 2002;36:183–188.
Autor: REDAKCE
Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů
info@penzista.net
In Same Category
- Domácí pomocníci při bolestech hlavy
- Inkontinence není jen problémem našich babiček, upozorňuje nezisková organizace Loono v rámci kampaně Dole dobrý
- Senioři, jak dobře znáte svůj zrak?
- Zácpa je častým onemocněním ve vyšším věku. Proč se to děje?
- Rok 2022 v české oční chirurgii: světová prvenství i nová tkáňová banka
Comments
Leave your comment