Chování starších členů rodiny, které znamená varovné příznaky
Zde je jejich kontrolní seznam.
Tyto příznaky se vztahují na obyčejné žvýkání až po různé formy sociální izolace. Pokud se takové příznaky vyskytnou, znamená to, že naši blízcí milování potřebují nějakou formu pomoci. Zde je popis určitých forem varovných příznaků:
Náš senior opouští svůj domov stále méně. Proto je dobré se ho zeptat: „Už jsi se byl dnes podívat venku nebo jen přede dveřmi?“ Pokud je odpověď ne, je to známkou nějakého počínajícího fyzického deficitu. Nabídněte proto společné procházky, požádejte i vlastního ošetřovatele. Ptejte se na toto téma i ošetřujícího lékaře.
V ledničce je čím dál více prázdno. Nebo jídlo, které je tam uložené, bývá většinou zkažené. Pak hrozí, že váš senior už se nestravuje tak dobře. Je dost možné, že je on nebo ona zahlcena nakupováním a vařením. Nebo je zcela opustilo potěšení z jídla, například protože se objevily problémy se zuby. Důležité je také myslet na pití. Dehydratace přispívá významně k častější hospitalizaci starších osob.
Váš senior si stěžuje na sucho v ústech. Často souvisí s lékovou terapií. Váš příbuzný by měl problém řešit s lékařem nebo je dobré si promluvit s ošetřujícím lékařem nebo poradit se s lékárníkem.
Po napití si senior zakašle nebo si odkašle daleko častěji. Může se jednat o poruchy polykání. Tekutina nebo tekutá strava se dostává přes trávicí trakt obtížně do dolních partií. Zbytky jídla se lepí na hrtan nebo mohou vklouznout do průdušnice. V nejhorším případě tyto opakované polykací potíže mohou vést až k zápalu plic. Není proto dobré seniora hned plácat po zádech. Je vhodné toto řešit s lékařem. Logoped na doporučení lékaře může s vaším seniorem trénovat jeho polykací svaly. Čím dříve je tento problém zaznamenán, tím lépe.
Lékovky vašeho seniora leží volně kolem. Může se také objevit několik různých otevřených balení stejného léku. Může to být známka, že váš senior neužívá léky, tak jak má, např. Kvůli nějakému psychickému traumatu. Ovšem léková terapie zůstává nanejvýš důležitá i ve stáří. To má vliv na udržování kvality života a tím i podporu soběstačnosti a nezávislosti. Nejvhodnější je vytvořit vašeho seniorovi například týdenní nebo měsíční medikační plán ve větší lékovce.
Váš senior vám odpovídá stále méně. Jeho nebo její přátelé vám řeknou, že už o něm dlouho ani neslyšeli. Sociální se stažení do sebe, izolace může být pro mnohé alarmujícím signálem. Často se jedná o depresivní nálady, počínající demence, ale také ztráta sluchu. Můžete se domluvit se známými vašeho seniora, aby ho častěji navštěvovali a kontaktovali.
Opakované hovory a voláním několikrát za den. I to může být varovným signálem. Jedná se o starost, se kterou se aktuálně potýká nebo strach z něčeho. Ten by měl být okamžitě vyřešen. Nevyplatí se čekat na zítra. Toto chování ze strany seniora může naznačovat, že jeho každodenních dovedností ubývá. Praktický lékař by mohl předepsat ergoterapii, pomocí, které se váš senior daleko lépe vyrovnává s každodenním životem.
Rozpoznáváte u vašeho seniora zápach. Může to být zápach moči. Ve stáří dochází k oslabení močového měchýře. Dostavuje se ve stáří častěji a velmi obtěžuje – inkontinence, která omezuje a ohrožuje mobilitu, a tím i nezávislost. Senior se cítí trapně. Někdy je možné zmírnit slabost močového měchýře. Informujte lékaře a nechejte si předepsat pomůcky při inkontinenci.
Časté přikyvování hlavou v rodinném kruhu, kdy se sejde více členů rodiny. Jedná se často o nepřímý důkaz olečnosti. Často je to nepřímá indikace špatného sluchu. Typická je situace, kdy hodně lidí mluví nahlas a jakoby zmateně a nebo jsou hlasy slyšet v pozadí. Když hraje hudba, ti, kteří špatně slyší, se musí velmi snažit, aby rozuměli hovoru, a to je rychle unaví. Proto je důležité provést test v ordinaci otorinolaryngologa. Ne vždy však musí být na konci sluchadlo. Často stačí pouze vyčistit ucho.
Obecným pravidlem je nevyčítat nic svému seniorovi a nenechávat řešení na něm samotném. Vždy si shrňte zjištěné problémy a hledejte v rodině řešení společně.
In Same Category
- Nákupní seznam zahrádkáře – co si obstarat, než začne sezóna
- Kosmetika pod stromečkem: místo radosti může způsobit řadu komplikací
- Jak by mělo fungovat lůžko v seniorském věku
- Letošní Svatomartinská vína? Lehčí s nižším obsahem alkoholu a se šroubovým uzávěrem
- Pokojovky jsou zpátky doma! Jak se o ně postarat na podzim?
Comments
Leave your comment