Fakta o očkování proti chřipce
Lidé nad 60 let by se měli každý rok nechat očkovat proti chřipce. Kdy je pro to nejvhodnější doba? A může člověk i navzdory očkování onemocnět chřipkou?
Zima je před námi a s ní i vlna chřipek. Pokud se chcete chránit před infekcí, nepřicházejte blízko do kontaktu s nachlazenými lidmi. Důležité je si během chřipkové sezóny umývat ruce. Nejlépe pokaždé, když se vrátíme domů.
Nejúčinnější ochranou proti chřipce je očkování. Institut Roberta Kocha doporučuje očkování všem, u kterých je propuknutí chřipky nebezpečné. K nim se počítají těhotné ženy, děti, lidé léčeni na některé chronické nemoci a lidé nad 60 let. Pokud u vás probíhá chřipka komplikovaně, že nemoc trvá delší dobu nebo například vede k zápalu plic, může s sebou přitáhnout i život ohrožující komplikace.
Očkování proti chřipce představuje ochranu pro sebe sama a ostatní
Očkování je zvláště důležité pro starší lidi léčící se s cukrovkou, chronickými dýchacími nemocemi, nemocemi srdce a cév a ledvin. Očkováni by se měli dát také lidé s oslabenou imunitou, nádory a také obyvatelé domovů pro seniory. Také všichni, kdo sem chodí za seniory na návštěvu. Pokud se necháte naočkovat, představuje to ochranu také pro lidi ve vašem okolí.
Nejvhodnější dobou pro očkování je říjen nebo listopad
Nejsilnější je vlna chřipek na přechodu roků, tedy v prosinci, lednu a únoru. S imunizací nečekejte příliš dlouho. Deset až čtrnáct dní trvá, než se plně vytvoří imunita proti chřipce. Pokud se necháte naočkovat příliš brzo, má také své nevýhody. Ochrana v čase ztrácí účinek, u starších lidí častěji než u mladých. Pro lidi nad 60 let je nejvhodnější dobou pro očkování proti chřipce konec října, začátek listopadu.
Očkování se musí každý rok obnovit, protože viry své vlastnosti mění poměrně rychle. Odborně se to nazývá mutace. Navíc se vyskytují různé kmeny, které se rok od roku zastoupeny s jinou frekvencí. Z toho důvodu se každý rok vyvíjí nová vakcína, která chrání proti virům podle aktuální sezóny. Už v únoru určuje WHO, jaké kmeny chřipky lze v nadcházející zimě očekávat.
[poll id="17"]
Očkování nenabízí absolutní ochranu
Časté mutace virů však znamenají také to, že očkování nechrání proti chřipce zcela stoprocentně. U starších lidí se může vyskytnout snížená imunitní odpověď, takže očkování je pak méně spolehlivé. U starších lidí však nemusí být účinnost nutně nižší. Je lepší určitá ochrana než žádná. I když se chřipka přeci jenom projeví, průběh je většinou slabší.
Speciálně pro starší lidi existují očkovací látky, které účinkují silněji a dokáží poskytnout lepší ochranu. Nazývají se adjuvantní očkovací látky. Při jejich aplikaci se však mohou vyskytnout vedlejší účinky, jako je zarudnutí a otok v místě vpichu. O tom, zda jsou tyto adjuvantní látky právě pro vás vhodné, byste se měli poradit s vaším lékařem.
Je možné po aplikaci chřipkové vakcíny onemocnět?
Jako na vakcínu na chřipku neonemocníme. Mohou se vyskytnout vedlejší účinky, jako je zarudnutí nebo mírná bolest. Měly by ustoupit po jednom až třech dnech. Není vhodné během této doby vykonávat namáhavé cvičení a činnost. Podle institutu Roberta Kocha bylo v chřipkové sezóně 2013/2014 49% lidí nad 60 let chráněno proti očkováním. WHO doporučuje však v této věkové skupině proočkovanost až 75 let.
In Same Category
- Domácí pomocníci při bolestech hlavy
- Inkontinence není jen problémem našich babiček, upozorňuje nezisková organizace Loono v rámci kampaně Dole dobrý
- Senioři, jak dobře znáte svůj zrak?
- Zácpa je častým onemocněním ve vyšším věku. Proč se to děje?
- Rok 2022 v české oční chirurgii: světová prvenství i nová tkáňová banka
Comments
Leave your comment