I v seniorském věku se může objevit alergie
Nově se objevující alergici se rekrutují čím dál častěji také mezi seniory. Většinou považujeme alergii za záležitost, která se týká dětí nebo mladších věkových ročníků. Ale ani ve starším věku nemáme nad alergiemi vyhráno. Stále častěji se totiž rozvíjejí alergie u seniorů. Otázkou je proč se najednou pro nás stávají různý pyl, arašídy, burské oříšky nebo další látky alergeny, ačkoliv už je celá desetiletí dobře snášíme v potravě.
Nikdo nedokáže předpovědět, kdy se alergie a zda vůbec rozvine. Závisí to na mnoha faktorech. Například na tom, v jakém se nacházíme prostředí a jak často přijdeme s alergenem do kontaktu. Alergeny označujeme odborně látky, které vyvolávají v kontaktu s tělem postižené osoby alergickou reakci.
Nárůst alergií v západní civilizaci, a tím také u seniorů
Podle odhadů amerických vědců se jedná asi o třetinu dospělých alergiků, kteří jsou postiženi některou z potravinových alergií, ale nejdou s ní k lékaři. Podle studie univerzitní nemocnice Vall d´Hebron v Barceloně je alergické astma u seniorů v polovině všech případů nesprávně diagnostikováno. Při diagnose dochází většinou k záměně za bronchitidu, chronickou obstrukční bronchopulmonální nemoc nebo nějaký problém se srdcem.
Alergie ve starším věku má neobjasněné příčiny
Mnozí experti se shodují, že zdánlivě nové alergie v dospělém věku mají zpravidla návaznost na projevy alergie v mladších letech. Postižení mají například jako malé děti již atopický ekzém nebo jako školáci na jaře pravidelně sennou rýmu. Potíže nebyly v té době tenkrát rozpoznány nebo se na to zapomnělo, jelikož projevy jednoduše vymizely.
Reklama
Odborníci z univerzity v americké Arizoně se domnívají, že u mnoha lidí probíhá alergie skrytě, jako latentní forma. K projevům nedochází, pokud není překročena určitá koncentrace alergenu v okolí. Alergie se také objeví až ve chvíli, kdy se změní okolní životní podmínky postižených osob. Jedná se například o přestěhování se do města, kde jsou pylové alergeny často vázány na škodlivé částice exhalované z výfukových plynů. Jsou tak agresívnější než na vesnici. Lidé z velkoměst si poprvé pořizují domů domácí zvířata, což u nich může rovněž směřovat k spuštění alergické reakce.
Častější teplé počasí má za následek to, že ve vzduchu poletují některé pylové alergeny ještě v září. To je příklad rostliny, která se do střední Evropy rozšířila ze severní Ameriky, a nazývá se ambrózie. Ambrózie se v poslední době razantně rozšířily z oblasti severní Ameriky do celé střední Evropy. V USA je přitom ambrózie příčinou až čtyřiceti procent všech pylových alergií. Ambrózie začíná chrlit pyl v polovině srpna. Nejvíce je ho v ovzduší za suchého větrného počasí. Jedna rostlina je schopna během svého kvetení vyprodukovat i miliardu pylových zrn.
[caption id="attachment_16045" align="alignright" width="300"] Častější teplé počasí má za následek to, že ve vzduchu poletují některé pylové alergeny ještě v září.[/caption]Pylová zrnka ambrózie jsou díky větru schopna cestovat i stovky kilometrů od původní rostliny. Většina pylu, který česká pylová služba naměří, pochází od našich jihovýchodních sousedů. Nejzamořenější bývá jižní Morava. Hlavními zdroji pylu ambrózie jsou totiž Slovensko, ale především Maďarsko, kde je tento plevel přemnožen na opuštěných polích.
Díky tomu, že částečky ambrozie jsou schopny se rozpadat až na velikost 1 mikrometru, pronikají tak hluboko do dýchacích cest, kde alergiky dráždí.
Co seniorům pomáhá při alergii
Co dělat proti pozdní senné rýmě? Alergie ve starším věku se dá v zásadě léčit stejnými prostředky a metodami jako u mladých jedinců. Zevně používané prostředky jako nosní spreje s obsahem kortikoidů zmírňují na věku nezávisle projevy senné rýmy. Dávat pozor si musíme u systémově podávaných antihistaminik nebo tablet kortikoidy. Zde mnoho starších lidí často už léky proti jinému onemocnění užívá, což může přivodit některé nežádoucí účinky. Zabránit výskytu těchto účinků je úkolem pro předepisujícího lékaře.
Dobré zkušenosti jsou při léčbě alergií u seniorů s desenzibilizací. Do těla jsou během léčebné metody nazývané specifická alergenová imunoterapie (SAIT) aplikovány postupně se zvyšující dávky alergenu a jsou konfrontovány s organismem, který se učí alergen tolerovat. V dřívější době bylo doporučeno věkové omezení použití specifické imunoterapie, a to maximálně 50 let. Mezitím ovšem odborné společnosti změnily své směrnice. Věková hranice se zvýšila. Pokud je ve vyšším věku imunitní systém ještě dostatečně pružný, aby dokázal rozvinout alergii, pak se má i za to, že dokáže alergen rovněž tolerovat a léčba SAIT bude úspěšná i ve vyšším věku.
Užitečné rady před alergií nabízí server proalergiky.cz:
Nemějte neustále otevřená okna. Vyvětrejte nárazově po příchodu domů nebo před spaním, v případě tropických dnů ráno a pak pusťte čističku vzduchu. Jedině tak si vaše dýchací cesty alespoň na chvíli odpočinou od alergenů.
Zvyšte odolnost svých dýchacích cest proti alergenům. Pořiďte si inhalátor a vdechujte Vincentku. V případě rýmy přes masku, v případě astmatu stačí přes náustek. Jedna inhalace trvá jen 3–6 minut.
Nemáte-li inhalátor, odstraňujte z nosu alergeny například sprejem s mořskou vodou nebo pomocí speciální proplachovací konvičky.
Autor: -jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů info@penzista.netIn Same Category
- Domácí pomocníci při bolestech hlavy
- Inkontinence není jen problémem našich babiček, upozorňuje nezisková organizace Loono v rámci kampaně Dole dobrý
- Senioři, jak dobře znáte svůj zrak?
- Zácpa je častým onemocněním ve vyšším věku. Proč se to děje?
- Rok 2022 v české oční chirurgii: světová prvenství i nová tkáňová banka
Comments
Leave your comment