I zahradničení má svá rizika a jak jim předcházet
S prvními slunečními paprsky přichází po roce znovu hodně práce na zahradě. Setí, sekání a hrabání. Zahradničení je dobré pro tělo i pro duši a je jednou z nejoblíbenějších volnočasových aktivit u nás. I přesto musíme být opatrní.
Na záhonu a při dalších pracech může dojít rychle k drobným poraněním, jako jsou řezné rány, poranění třískou nebo trnem.
I když se rána zdá neškodná, neměla by se podceňovat. Mnoho škodlivých bakterií žije nejen v půdě, ale také na kůži. Mezi ně potenciálně nebezpečné bakterie, jako jsou stafylokoky a streptokoky. Pokud se dostanou do rány nebo špatně zahojené rány, může dojít k infekci. Když se například píchnete do prstu, nástroj často pronikne hlouběji do tkáně, než si myslíte. A s ním i bacily.
Ranám věnovat pozornost a včas je ošetřit
Proto platí cizí tělíska, jako jsou trny nebo třísky, vždy ihned odstranit a ránu vyčistit nejlépe dezinfekčním prostředkem, jako je Ajatin nebo Betadine. Pokud se rána prohloubí nebo nepřestává krvácet, měli byste navštívit lékaře. Totéž platí, pokud se objeví v ráně nebo jejím okolí známky zánětu. Znamená to, že tkáň je bolestivá, zarudlá, teplá anebo oteklá.
Jak správně ošetřit rány:
Čistění rány: Pokud je rána špinavá, je nejlepší z ní nečistoty odstranit pod tekoucí vodou.
Dezinfekce rány: Menší řezné rány nebo odřeniny následně vydezinfikujeme například sprejem s Ajatinem nebo Betadinem.
Krytí rány: Abychom zabránili infekci rány, překryjeme je dostatečně velkou náplastí. Větší rány bychom měli překrýt sterilním obkladem a následně upevnit gázovým obvazem.
Očkování proti tetanu
Všichni zahrádkáři by také měli myslet na možné riziko nákazy tetanem. Přeočkování tetanem v dospělosti se provádí po 15 letech. U starších osob 60 let a výše a u osob se sníženou imunitou se provádí přeočkování po 10 letech. Při úrazu se pak má proti tetanu přeočkovat, pokud od posledního očkování uplynulo více než 5 let.I proto by mělo být v našem zájmu zjistit, jak na to s přeočkováním je. Bakterie tetanu se dostávají do rány nečistotami původcem je bakterie Clostridium tetani. Tak může v půdě přežívat desítky let. Do těla se dostává právě při hlubším poranění kůže. Zde produkuje mj. toxin, který se naváže na nervovou tkáň a dochází ke křečím. Její inkubační doba je zhruba 30 dnů. I když se jedná o nemoc raritní, je velmi nebezpečná, protože většina nakažených umírá.
Správné vybavení
Při práci používejte vždy pevné zahradnické rukavice. Především pokud se pustíte do prořezávání rostlin s trny nebo s ostrým povrchem. Zahradnické nářadí používejte bezpečně. Při jejich nesprávné manipulaci může dojít jednoduše ke zranění. Podle odborníků přeceňují zahradníci hlavně ostrost svého nářadí, které už po zimní přestávce nemůže být v nejlepší kondici. Tak třeba zahranické nůžky rychle zreziví a my pak musíme při stříhání vynaložit větší sílu.
Autor: REDAKCE
Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů
info@penzista.net
In Same Category
- Nákupní seznam zahrádkáře – co si obstarat, než začne sezóna
- Kosmetika pod stromečkem: místo radosti může způsobit řadu komplikací
- Jak by mělo fungovat lůžko v seniorském věku
- Letošní Svatomartinská vína? Lehčí s nižším obsahem alkoholu a se šroubovým uzávěrem
- Pokojovky jsou zpátky doma! Jak se o ně postarat na podzim?
Comments
Leave your comment