Jak chrání před nachlazením zázvorové nápoje? Recept na zázvorovou bombu nebo panák
Příchod chladného a sychravého počasí je spojen se zvýšeným nakupováním a vařením zazvorových čajů nebo různých zázvorových koncentrátů a nápojů. U našich sousedů si dali tu práci a obsah nápojů se zázvorem blíže zkoumali. Test mj. zjistil, že pokud si zázvorovou bombu nebo tzv. ginger shot namícháte sami doma, můžete získát nápoj, který má o třetinu více účinných látek a také intenzivnější chuť.
Nápoje, které byly lisovány za studena, mají obvykle štiplavější a intenzívnější chuť typickou pro zázvor. Čím vyšší je podíl těchto pro zázvor typických látek, tím jasnější je důkaz proto, že byl zpracován čerstvý zázvor. Zázvor totiž při skladování a pozdějším zpracování ztrácí na své hořkosti a pikantnosti.
Obsah cukru
Podle testu by si měli dát spotřebitelé pozor v některých případech i na obsah cukru. Především u nápojů, kde se je spolu se zázvorem obsažen pomerančový nebo jablečný džus. Zde může být někdy koncentrace cukru vyšší než u kolových nápojů.
Ochrání mne zázvor před nachlazením?
Zázvorové nápoje jsou potraviny, nejsou to léky. Pro jejich účinek proti nachlazení nebo obecně na zdraví tudíž neexistuje důkaz. Zázvor je populární jako rostlina, respektive oddenek rostliny, která posiluje náš imunitní systém a chrání nás před nachlazením. Hlíza z rostliny zázvoru ovšem kromě typického kořenitého aroma, dokáže zmírnit bolest a fungovat celkem spolehlivě proti cestovní nevolnosti. Účinky zázvoru byly známy už více než před 3000 lety, především v Indii a Číně.
Proč si nenamíchat zázvorovou bombu (ginger shot) doma
K zázvoru přidáme ještě kurkumu a šťávu bohatou na vitamín C. Jako zdroj slouží pomeranč. Následující recept doporučuje přímo laboratoř Food Lab na Univerzitě aplikovaných věd v Münsteru:
Vezmeme 40 g čerstvě oloupaného zázvoru nebo neloupaného bio zázvoru a 2,5 g čerstvě oloupané kurkumy. Na loupání přitom nepotřebujeme nůž. K seškrábnutí tenké slupky s okrajem stačí lžíce. Čerstvý zázvor můžeme zpracovat i neloupaný, který je skladovaný ovšem kratší dobu. Díky tomu je slupka ze zázvoru zdrojem většího množství hořkých kořenitých látek dávajících zázvoru typickou pikantní nahořklou chuť. Z nich nejvyšší zastoupení má gingerol. Kromě toho je zázvor také zdrojem vitamínů (A, B1, B2, B6, C, E) a také stopových prvků a minerálů: draslíku, hořčíku, sodíku, fosforu, vápníku, železa.
Ale vraťme se k receptu....Do mixéru přidejte dva středně velké pomeranče, 2 lžičky medu, nakrájené malé jablko a kousky zázvoru a kurkumy. Mixujte v mixéru po dobu jedné minuty. Hotovou šťávu pak sceďte přes cedník. Směs můžete uchovat v lednici až čtyři dny a vystačí na čtyři zázvorové bomby.
Autor: -jpo-
Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů
In Same Category
- Domácí pomocníci při bolestech hlavy
- Inkontinence není jen problémem našich babiček, upozorňuje nezisková organizace Loono v rámci kampaně Dole dobrý
- Senioři, jak dobře znáte svůj zrak?
- Zácpa je častým onemocněním ve vyšším věku. Proč se to děje?
- Rok 2022 v české oční chirurgii: světová prvenství i nová tkáňová banka
Comments
Leave your comment