Jak pěstovat ovoce a zeleninu na balkóně
Stačí k tomu balkón, volná terasa nebo i okenní parapet. Představte si jako předkrm salát s ředkvičkami, jako hlavní jídlo těstoviny s omáčkou z rajčat a bazalky, a to všechno z vlastní sklizně. Jako zákusek pak jahody se šlehačkou také z vlastní sklizně.
Rajčata
Tyto červené plody jsou ideální pro začátečníky. Mají rády sluníčko. Proto je umisťujte na jižní stranu. Pro pěstování na balkóně se hodí menší rajčata. Nejlépe keříčková nebo také cherry rajčata. Vyžadují dostatek živin a pravidelnou zálivku. Nejlépe se hodí do velkých květináčů, ale i do samozavlažovacích truhlíků. Čas sklizně je od července a můžete je za příznivých podmínek dokonce sklízet i v listopadu.
Ředkvičky
Jsou ideální pro netrpělivé balkónové pěstitele. Už čtyři týdny po vysazení může člověk sklízet. Ředkvičky dobře snášejí zimu a být vysazeny už v březnu. Snesou stinná místa, stejně jako cukety nebo saláty. Rostou, ale i na slunci a taky v polostínu. Listy z ředkviček se hodí dobře jako koření do salátu.
Kiwi
Kiwi patří k ovoci s vysokým obsahem vitamínu C. Dá se také pěstovat na balkóně. Ideální jsou tzv. mini-kiwi nebo
kiwi sibiřské, které je mrazuvzdorné. Exotické šplhavé rostliny potřebují lešení, na kterém mohou růst. Potřebují více místa, aby se mohla plazit. Proto se hodí do prostorných květináčů nebo terasu. V letním čase se musí pravidelně klestit a zalévat. Čas sklizně je v říjnu. Nechte si poradit nejlépe v hobby-marketu, za jakých podmínek je možné pěstovat nejrůznější druhy.
Fazole
S výjimkou keřovitých fazolí rostou fazole také do výšky. Pokud jim poskytnete tyče nebo rámeček s tenkými pruty, dráty nebo kabely, aby se mohla po nich plazit, vytvoříte i velmi příjemný pohled na balkón. Výsev začíná už v květnu.
Salát
Přesně to pravé pro nové pěstitele. Salát se dá sázet už v březnu, nepotřebuje hodně místa a roste rychle. A pro každého z nás poskytuje něco dobrého. Římský salát, hlávkový salát nebo rucolu. Máte na výběr, který druh salátu si co nejdříve odnesete z balkónu na jídelní stůl.
Jahoda
Vhodné jsou závěsné jahody. Měsíční jahody slibují časté sklizně v létě. Například odrůda Temptation. Plodí rychle až do podzimu, plody jsou středně velké. Malé lesní jahody snesou dobře i stinná místa. Kdo netouží po jahodách, může vyzkoušet také rybíz, ostružiny nebo angrešty.
Paprika
Paprika mění svůj zevnějšek v průběhu zrání, ze zelené barvy přes žlutou a oranžovou až k tmavě červené. Poživatelné jsou v každé barvě. Od května se smějí na balkóně. Paprika roste jako křovina. Rostliny se chrání tyčí. Chuťově dosahují širokou škálu od mírné chuti až po ostrou. Je důležité je dostatečně zalévat.
Tipy pro zahrádkaření na balkóně
Vhodné místo. Místo, kde chcete pěstovat vlastní plody, si nejprve dobře prohlédněte. Pozorujte, kde je hodně slunce, kde je stín, kde fouká. Ideální je balkón na jižní stranu. Pro balkóny orientované na sever se hodí rostliny jako hrách nebo kapusta, kterým vystačí málo světla.
Ideální čas. Pokud začnete pěstovat ovoce a zeleninu příliš brzo, mohl by chlad a noční mrazíky škodit sazenicím škodit. Ideální je předpěstovat sazenice například v kelímku od jogurtu už od února nebo března. Zkušená zahradnice Květa Morávková proto radí k tomu, nezasazovat rostliny v prvních teplých dnech roku, nýbrž teprve až už se neočekávají v počasí žádné další dlouhé fáze zimy. A to tedy v květnu. Tedy po třech „zmrzlých mužích“ v polovině května.
Autor: REDAKCE
Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů
info@penzista.net
In Same Category
- Nákupní seznam zahrádkáře – co si obstarat, než začne sezóna
- Kosmetika pod stromečkem: místo radosti může způsobit řadu komplikací
- Jak by mělo fungovat lůžko v seniorském věku
- Letošní Svatomartinská vína? Lehčí s nižším obsahem alkoholu a se šroubovým uzávěrem
- Pokojovky jsou zpátky doma! Jak se o ně postarat na podzim?
Comments
Leave your comment