Jak se správně ochladit ve vedru
Letní vedra zatěžují hlavně krevní oběh starších lidí. Existuje ovšem pár rad, jak se může ve vedru příjemně ochladit. Tělo se totiž ke stáří mění. Senioři mají méně aktivní potní žlázy, které jsou u nich důležité pro regulaci tělesné teploty. Kromě toho, že mají v těle menší procentuální zastoupení tekutiny vzhledem k tělesné hmotnosti, dochází při pocení často k jejich nedostatku. Dostatečně osvěžení a ochlazení je v letním parnu nutností. Přesto i to může být škodlivé. Teplotní rozdíly zatěžují nadměrně krevní oběh. Zvláště lidé s nemocemi srdce jsou ohroženi.
Vhodnější jsou vlažné nápoje
Dostatečný příjem tekutin je při vysokých teplotách velmi důležitý proto, aby tělo vždy doplnilo jejich ztrátu. Smysl má vypít za horkého dne až tři litry tekutin. Vhodné jsou minerální vody, stejně jako zředěné ovocné a zeleninové šťávy. Méně vhodné jsou pro ochlazení alkoholické nebo kofein obsahující nápoje. Rozšiřují totiž cévy a ztěžují potíže s krevním oběhem.
[caption id="attachment_7349" align="alignright" width="300"] Ve vyšším věku se snižuje pocit žízně.[/caption]Dostatečně pít je však pro seniory problém. Ve vyšším věku se snižuje pocit žízně. Lidí, kterých se to týká, proto pijí málo a žízeň na sobě poznají až tehdy, kdy už ztratili hodně tekutin. Pomáhá při tom mít třebas na nočním stoku stále sklenici s vodou a pravidelně se dolívat. Lidé, kteří se léčí na nemoci srdce, ledvin nebo jater však, co se týče příjmu tekutin, dbát na to, aby nepili zase příliš. Měli by se proto radit s lékařem.
Reklama
Nejlepší tipy
[caption id="attachment_16050" align="alignright" width="300"] Správné je, pít nápoje ve vedru vlažné.[/caption]Lákavě zní pít nápoje zcela vychlazené. Ale správné je, pít je vlažné. Tělo totiž potřebuje při pití studených nápojů dodatečnou energii ke zpracování takové tekutiny. Ledově vychlazený nápoj sice přesto může osvěžit, ale následně se člověk potí o to více. Tučné jídlo leží těžce v žaludku. Na jídelním lístku by měly být proto v horkých letních dnech pouze lehká jídla, stejně jako hodně salátu, ovoce a zeleniny. polévky dodají člověku tekutiny, zároveň jsou také vhodným zdrojem minerálních látek, které se ztrácejí ve vedrech pocením.
Nevystavovat se přímému proudění vzduchu při použití klimatizace a ventilátoru
Kdo má potíže se srdcem a s oběhem, měl by raději zůstávat během horkých dnů spíše doma. Platí to hlavně během poledne, kdy je vedro nejúmornější. Klimatizace ochlazuje pokoje na příjemné teploty. Kdo se však při jejich použití vystavuje přímému proudění vzduch, riskuje letní nachladnutí. Během dne by měla být okna se záclonami uzavřené, aby vlastní čtyři stěny v domácnosti zůstávaly vychlazené. Pouze ráno a večer si do pokojů pustíme čerstvý vzduch.
Těžké nohy v létě
Stejně jako krevní oběh trpí na letní vedra také lidé s chronickými žilními potížemi. Hlavně ženy si stěžují na těžké nohy. Vedro je takové, že je nepříjemné nosit ochranné nohavice na nohy nebo elastická obinadla. Proto je dobré si nohy během natáhnout nahoru a ochlazovat je. Člověk by se měl také aktivně hýbat, protože tím podpoří prokrvení všech svých důležitých orgánů.
Autor: -jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů info@penzista.netIn Same Category
- Nákupní seznam zahrádkáře – co si obstarat, než začne sezóna
- Kosmetika pod stromečkem: místo radosti může způsobit řadu komplikací
- Jak by mělo fungovat lůžko v seniorském věku
- Letošní Svatomartinská vína? Lehčí s nižším obsahem alkoholu a se šroubovým uzávěrem
- Pokojovky jsou zpátky doma! Jak se o ně postarat na podzim?
Comments
Leave your comment