Jak si vytvořit z balkónu nebo lodžie příjemnou oázu domova
Udělejte si soukromou botanickou zahradu
Květin můžete mít na balkónu spoustu. Nezáleží na tom, na kterou stranu je balkón orientovaný. Podle orientace však potřebujete vybrat jednotlivé druhy květin. Petunie mají rády hodně slunce, jiné květiny upřednostňují chladný stín. Fuchsiím, begoniím a netýkavkám se daří na severní straně. Nejlepší je se poradit s odborníky.
Můžete použít truhlíky skleněné nebo závěsné na zábradlí balkónu. Pokud se vloží rostliny do více různých nádob, působí bujnějším dojmem. Těžké květináče a nádoby postavte na prkno s kolečky, aby se s nimi dalo lehce posunovat. Rostliny můžete uspořádat tak, aby vám poskytovali i clonu proti slunci nebo před zraky okolí.
Zelenina jako rajčata, okurky, cukety, fazole, salát, ředkvičky, paprika, malé dýně – těm se daří v truhlících a v kbelících. Na vědomí musíme vzít orientaci na světovou stranu a dostatečný objem kvalitní zeminy. Pěstování nevyžaduje příliš hodně místa, a pokud vše děláme dobře, můžeme očekávat pěknou úrodu. Potřebujeme dobře zavlažovat. Vysazená zelenina potřebuje také drenážní otvor pro vodu a pravidelně přihnojujeme.
Podlaha, nábytek, clony proti slunci
Jako podlaha se dají zvolit plastové terče, do kterých vkládáme zacvakávací obkládačky. Můžete také volit outdoorový koberec. Kdo upřednostňuje dřevěný pokryv, měl by myslet na náročnější údržbu. Zvolit můžeme rovněž syntetická vlákna a pletivo pro úpravu balkónu. Jsou odolná počasí. Křesílka nejlépe s odolnými povlaky, která odolávají i silnému dešti. Pokud máte méně místa, existují lavice, které mají uprostřed výsuvný stolek na kříži. Ideální místo ke stolování pro dva.
Nabídka slunečníků na trhu je velmi pestrá. Optimální je volit slunečník s kličkou, který má sklopnou tyč. Jeho nastavení můžete uzpůsobit podle směru slunečních paprsků. Slouží také jako vhodná clona před zraky okolí. Zahřát vás při chladnějším počasí mohou solární lampy. Přes den se dobíjejí, kumulují energii, kterou večer využijete. Navíc vykouzlí bezstarostnou a hřejivou atmosféru.
Na co si dát pozor
Kouřit na balkónu člověk může. Měli byste dbát, do jaké míry můžete tento kouř způsobovat újmu sousedům. Abyste se vyhnuli hádce, měli byste se domluvit a stanovit si nekuřácké časy.
Voda na zavlažování by neměla rušit sousedy ani kolemjdoucí. Truhlíky s květinami musí být namontovány tak, aby nehrozilo riziko jejich zřícení.
Na balkónu můžeme i grilovat. Existují přenosné elektrické grily, např. Go Anywhere s grilovací plochou 42 x 26 cm, které umístíte v podstatě kamkoli. Dá se grilovat i ve speciálním truhlíku. Na steak to sice nebude, ale klobásky? No, proč ne. Opět bychom se měli se sousedy zeptat, zdali jim nebude vadit dočasný kouř.
Autor: REDAKCE
Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů
info@penzista.net
In Same Category
- Nákupní seznam zahrádkáře – co si obstarat, než začne sezóna
- Kosmetika pod stromečkem: místo radosti může způsobit řadu komplikací
- Jak by mělo fungovat lůžko v seniorském věku
- Letošní Svatomartinská vína? Lehčí s nižším obsahem alkoholu a se šroubovým uzávěrem
- Pokojovky jsou zpátky doma! Jak se o ně postarat na podzim?
Comments
Leave your comment