Jak skladovat léky a pár praktických rad při jejich užívání
Ani příliš tepla, ani moc chladu. Ani ne moc vlhkosti, ne příliš světla. Léky jsou na skladování poměrně náročné. Některé léky jsou velmi citlivé na teplo nebo na chlad. Jejich účinnost je jimi masívně ovlivněna. I vlhkost a světlo jsou často příčinou potíží, proto by se léky neměly skladovat v koupelně.
Čím jsme starší, tím více léků užíváme. Vždy bychom měli při užívání nějakého léku uchovávat vnější obal, krabičku, a příbalový leták. Z něj se dozvíme informace, které jsou pro nás důležité, zapomeneme je, a můžeme se k nim vracet. Je důležité uchovat číslo šarže a znát datum exspirace, tj. lhůtu, do které můžeme lék používat.
Pokud léky skladujeme špatně, může dojít ke ztrátě jejich jakosti, účinnosti a bezpečnosti. Pokud zjistíte, že určitý lék se liší barvou, konzistencí nebo tvarem, než na začátku, měli byste se poradit v lékárně. Léky bychom měli vždy chránit před přímým světlem a vlhkem. Nejlepší je ukládat je do regálu, skříňky nebo zásuvky, kterou máme vyhrazenou zvláště pro léky. Léky skladujeme mimo dosah dětí.
Vždy bychom měli dodržovat dávkování předepsané lékařem nebo u volně prodejných léků, takové dávkování, které se dočteme na příbalovém letáku. Pokud si nejsme jisti, kdy jsme lék užívali naposledy, je vhodné si poznačit tento údaj vždy při užití léku na papír, který uchováváme spolu s léky.
Oční kapky nebo antibiotické masti, a také inzulín, pokud ho skladujeme do zásoby, by měly být ukládány do ledničky při stálé teplotě v rozmezí 2 až 8 stupňů Celsia. Jinak je vhodné většinu léků skladovat při pokojové teplotě až do 25 stupňů Celsia. Tyto podmínky nepůsobí lékům žádné škody za předpokladu, že jsou chráněny před přímým světlem. Ovšem lépe než obývací pokoj nebo kuchyně se pro ukládání léků hodí spíše chladnější ložnice.
Dbejte ovšem na to, že po prvním otevření se kazí většina kapek, sirupů, sprejů nebo krémů rychleji. Do jaké doby byste měli určitý lék spotřebovat po prvním otevření, se dočtete na balení nebo na příbalové informaci. Nejlepší je si poznačit datum otevření přímo na etiketu nového balení nebo vložený příbalový leták.
Pokud si nejste jisti, jak váš lék skladovat, poraďte se rovněž o tom v lékárně.
Autor: -jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů info@penzista.netIn Same Category
- Domácí pomocníci při bolestech hlavy
- Inkontinence není jen problémem našich babiček, upozorňuje nezisková organizace Loono v rámci kampaně Dole dobrý
- Senioři, jak dobře znáte svůj zrak?
- Zácpa je častým onemocněním ve vyšším věku. Proč se to děje?
- Rok 2022 v české oční chirurgii: světová prvenství i nová tkáňová banka
Comments
Leave your comment