Jak spolehlivě měří chytré hodinky parametry našeho zdraví?
Chytré hodinky měří srdeční puls, krevní tlak a saturaci krve kyslíkem. Dokáží analyzovat náš spánek a pohyby. Jak hodně jsou naměřené hodnoty spolehlivé?
U fibrilace síní záleží na technologii hodinek
Fibrilace síní je asi nejčastější arytmií srdce. Je při ní riziko vzniku krevních sraženin, jejichž následkem může být cévní mozková příhoda neboli mrtvice. Toto riziko je možné velmi účinně mírnit pomocí pravidelné a dlouhodobé léčby pomocí léků. U velkého počtu jedinců se fibrilace síní vyskytuje jen příležitostně a nezpůsobuje téměř žádné příznaky. Určitý počet fibrilací síní však zůstává neodhalen. Podle odborníků dokážou chytré hodinky v zásadě detekovat fibrilaci síní. Otázkou je však použitá technologie v hodinkách. Chytré hodinky se senzory infračerveného záření na spodní straně měří množství krve protékající zápěstím pomocí metody zvané fotopletysmografie. Funguje na principu absorpce infračerveného světla hemoglobinem, krevním barvivem přenášejícím kyslík. Jak se množství krve v žilách mění s tlukotem srdce, zvyšuje a snižuje se zároveň množství světla zaznamenaného senzorem. Chytré hodinky převádějí rozdíly na srdeční frekvenci a krevní tlak.
Možný přínos technologie může rozkrýt robustní studie
Studie Centra pro kardiovaskulární výzkum v Německu z roku 2019, které se zúčastnilo okolo 500 účastníků potvrzuje, že tato metoda je velmi přesná při detekování fibrilace síní. Měření je však náchylné k chybám. Každé páté měření bylo chybné z důvodu nepřiměřeného pohybu účastníků. Z toho důvodu muselo dojít k verifikaci diagnózy také za pomocí EKG v lékařské ordinaci. Nicméně k revoluci by mohlo dojít už v příštím roce, kdy chtějí společnosti Apple a Johnson & Johnson ve společně financované studii s příznačným názvem Heartline se 150 000 účastníky ve věku nad 65 let prozkoumat, zda lze fibrilaci síní včas detekovat pomocí chytrých hodinek. Pokud by tomu tak bylo, mohla by být včas zahájena terapie pro více rizikových osob a bylo by možné předejít cévní mozkové příhodě.
Měření krevního tlaku pomocí chytrých hodinek je nepřesné
Revoluce v měření krevního tlaku naopak zatím není v dohlednu. Hodinky je nutné jednou měsíčně kalibrovat pomocí měřidla manžety. Pro přesné měření je také nutné dodržovat přesné specifikace. I šálek kávy nebo cvičení před měřením mohou hodnoty zkreslit. K tomu však může dojít i při měření kalibrovanými a validizovanými přístroji při měření na paži. Nutno ovšem také přiznat, že měření kyslíku v krvi pomocí chytrých hodinek představuje pouze odhad. Hodinky měří zcela chybné hodnoty v chladných teplotách při nízkém krevním tlaku. Spolehlivou metodou pro měření saturace krve kyslíkem je v domácím prostředí pulzní oxymetrie. Přesné hodnoty kyslíku v krvi nám poskytne po odebrání krve pouze k tomu vybavená laboratoř.
Největší potenciál je v analýze pohybu a především chůze
Potenciál chytrých hodinek se plně projeví, když senzory hodinek zaznamenají pohyby těla ve všech směrech. AppleWatch dokáží vypočítat počet kroků, délku kroku, rychlost chůze a poměr času, za který jsou obě nohy v kontaktu se zemí. Vyhodnocením těchto dat je možné v blízké budoucnosti uvažovat o tom, že hodinky dokáží vyhodnotit riziko pádu podle vzoru chůze. Tato data lze rovněž využít jako pomocný diagnostický prostředek u ortopedických nebo neurologických onemocnění a v terapii také při fyzioterapii nebo rehabilitaci.
Zpracováno podle Digital Consultant
Comments
Leave your comment